FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Akcja czytelnicza pt. „JAK NIE CZYTAM JAK CZYTAM” w Łękach 8 czerwca 2018 r.

Idea akcji: dać każdemu uczniowi okazję, by miło sobie poczytał w gronie koleżanek i kolegów. Każdy to, na co ma ochotę, dla rozrywki, bez dorabiania wielkiej filozofii. Akcja skierowana jest szczególnie do uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania. Akcja czytelnicza ma na celu sprawić by książki przestały się wreszcie kojarzyć z obowiązkowymi lekturami i karaniem za ich nieprzeczytanie. Niech młodzież zobaczy, że czyta najlepszy uczeń w klasie i ten który uważany jest za najbardziej niesfornego ucznia; czytają wychowawca klasy, dyrektor i obsługa szkoły. Niech czytanie kojarzy się pozytywnie – jako relaks, czas wolny, rozrywka.

W szkole Podstawowej w Łękach został zorganizowany dzień na wesoło. Uczniowie wspólnie czytali Lokomotywę, brali udział w quizach i zabawach przygotowanych specjalnie dla nich przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Ketach, filia w Łękach oraz Świetlicę Młodzieżową w Łękach. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i zachęcamy do czytania zawsze i wszędzie. W tym roku wspólnie z nami czytało 82 uczniów! Brawo my!


Promocja czytelnictwa

Jak podkreślają eksperci, jedyna nadzieja na wzrost wskaźników czytelnictwa leży w dorastającym pokoleniu. Kto w młodości nie odnajdzie radości z czytania, bardzo rzadko staje się aktywnym czytelnikiem w dorosłym życiu. Jeżeli 62% dorosłych Polaków nie czyta książek, trudno oczekiwać, że wszyscy uczniowie wyniosą nawyk czytania z domu. Przewodnia rola w aktywizacji czytelnictwa spoczywa więc na bibliotekach i szkołach, które „wychowują czytelnika”. Dlatego rozrywkowy charakter akcji wydaje się adekwatną odpowiedzią na przyczynę kryzysu czytelnictwa.

Jednocześnie akcja jest wizytówką potencjału bibliotek i szkół. Zorganizowały tak spektakularne przedsięwzięcie bez zewnętrznego finansowania, politycznych patronów i pomocy organizacji. Symboliczne liczby i zdjęcia czytającej młodzieży robią duże wrażenie pośród powszechnego narzekania na kondycję czytelnictwa. Nikt nie wpada już na pomysł, by masowo likwidować biblioteki.

 

Zasady akcji „Jak nie czytam jak czytam”:

1.      Przede wszystkim miło spędzić czas na czytaniu. Nikogo do niczego nie zmuszać – ani uczniów, ani organizatorów. Regulamin nie zawiera ograniczeń.

2.      Symbolem akcji jest bicie rekordu liczby uczniów czytających w jednym momencie, ale tak naprawdę chodzi o budowanie pozytywnego wizerunku książki. Rekord ma uświadamiać spektakularną skalę akcji mediom i osobom z zewnątrz oraz stanowić motywację dla uczniów.

3.      W akcji najważniejsi są uczniowie i to im podporządkowujemy działania.

4.      Podstawą sukcesu akcji jest jej prostota. Regulamin jest krótki, nie wymagamy deklaracji uczestnictwa. Każdy organizuje ją tak, jak może – od spektakularnych obchodów po kameralne wspólne czytanie.

5.      Akcja jest wizytówką środowiska bibliotekarzy. Organizujemy ją wspólnie, bez zewnętrznego finansowania, politycznych patronów, podtekstów i odgórnych nakazów. Organizatorem jest każda zaangażowana placówka.

 

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...