FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Kolejny zabytek uratowany

W najstarszej części założonego w 1826 r. cmentarza w Kętach, znajdują sie 53 zabytkowe obiekty (pomniki nagrobne, tablice, kaplice itp.) wpisane do rejestru zabytków Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatorów w Krakowie. Większość z nich, pochodząca z II połowy XIX w. i przełomu XIX i XX w. znajduje się w bardzo złym stanie zachowania i gdyby nie podjęte w 1996r. przez Towarzystwo Miłośników Kęt działania, wiele z nich uległoby już zupełnemu zniszczeniu. Do 2017 r. za zebrane w trakcie corocznej kwesty cmentarnej środki poddano dotąd pracom konserwacyjnym 17 zabytkowych obiektów cmentarnych.

W tym roku, decyzją zarządu Towarzystwa Miłośników Kęt, pracom konserwatorskim poddano zabytkowy pomnik nagrobny, zmarłego 2 marca 1905 r. 22 letniego kleryka Józefa Ryłko. Pomnik kolumnowy składał się z kamiennej podstawy, betonowego cokołu na którym posadowiona była bardzo zniszczona, z licznymi ubytkami i rozwarstwieniami, kamienna rzeźba aniołka. Z racji złego stanu zachowania kamiennej rzeźby, staraliśmy się o znalezienie najlepszego wykonawcy konserwacji. Udało nam się podpisać umowę z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w Pracowni Konserwacji i Restauracji Rzeźby Kamiennej Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki została przeprowadzona profesjonalna konserwacja rzeźby, która odzyskała swój pierwotny wygląd. Konserwacja pozostałych elementów pomnika (cokół, podstawa i kute ogrodzenie) została wykonana w pracowni konserwacji dzieł sztuki „Reparo” dr Mariusza Wrony. Okazało się, że cokół jest niestety z betonu, gdyż pierwotny z piaskowca uległ kilkadziesiąt lat temu zniszczeniu pod wpływem warunków atmosferycznych. Wobec tego, zapadła decyzja o wykonaniu cokołu. Wykonany został z podkarpackiego piaskowca, a na jednej jego stronie została wykonana ręcznie pierwotna inskrypcja. W połowie października zostały przywiezione poszczególne elementy pomnika i po kilku dniach prace konserwatorskie zostały zakończone. Ten nieduży kamienny zabytkowy pomnik nagrobny jest jednym z najpiękniejszych na naszym cmentarzu świadcząc o kunszcie jego twórców, którzy go stworzyli przed ponad stu laty jak i umiejętnościach współczesnych konserwatorów zabytków. Koszty prac konserwatorskich zostały pokryte ze środków pieniężnych zebranych podczas ubiegłorocznej kwesty cmentarnej.

Pomnik po pracach konserwatorskich.

Również w tym roku w dniu 1 listopada wolontariusze będą kwestować przy bramach kęckiego cmentarza, zbierając środki na ratowanie kolejnego zabytku.

Kazimierz Brzuska
Przewodniczący Towarzystwa Miłośników Kęt

 

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...