FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Zaproszenie na wystawę i prelekcję w kęckim muzeum

Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach zaprasza na prelekcję i otwarcie wystawy związanej z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Żołnierze narodowości polskiej w armii austro-węgierskiej 1914-1918 – to tytuł ostatniego, czwartego spotkania z cyklu Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL, organizowanego przez kęckie muzeum. W czwartek 8 listopada (o godz. 17:00) prelekcję wygłosi prof. dr hab. Michał Baczkowski. Tuż przed wykładem nastąpi otwarcie wystawy Kęty. Legiony. Niepodległość.

Wykład będzie dotyczył szacunku liczby Polaków walczących w armii habsburskiej podczas I wojny światowej, nastrojów żołnierzy i ich więzi z państwem zaborczym (lub też braku), zaangażowania na poszczególnych frontach, charakterystyki operacji militarnych, a wreszcie udziału w buntach i rozkładzie wewnętrznym monarchii habsburskiej w 1918 r.

Dr hab. Michał Baczkowski jest profesorem w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Specjalizuje się w historii Polski XIX wieku. Pełni funkcję kierownika Zakładu Historii Polski Nowoczesnej w Instytucie Historii UJ. Jest przewodniczącym Komisji Historii Wojen i Wojskowości Polskiej Akademii Umiejętności. Jest autorem kilku książek, m.in.: Pod czarno-żółtymi sztandarami: Galicja i jej mieszkańcy wobec austro-węgierskich struktur militarnych 1868-1914 (2003) czy Wojna 1866 roku w Galicji i na Śląsku Cieszyńskim (2015).

Przed prelekcją nastąpi otwarcie wystawy narracyjnej Kęty. Legiony. Niepodległość, związanej oczywiście z 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

Warto dodać, że projekt jest realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości (Niepodległa), patronat honorowy nad cyklem objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, a partnerem wydarzenia jest Inicjatywa Nasza Niepodległa.

Projekt NIEPODLEGŁOŚĆ PL

Żołnierze narodowości polskiej w armii austro-węgierskiej 1914-1918
dr hab. Michał Baczkowski, prof. UJ

Czwartek, 8 listopada 2018 r., godz. 17.00,
sala wystaw czasowych (I p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)

+ otwarcie wystawy Kęty. Legiony. Niepodległość

Wstęp wolny!

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...