FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

„Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja” - koncert patriotyczny w Kętach na zakończenie uroczystości 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Uroczyste obchody jubileuszu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zakończył w Kętach koncert pt. „Pokój Tobie Polsko, Ojczyzno moja”, zorganizowany w kościele NSPJ. Do zadumy i wspólnego śpiewu ku chwale Ojczyzny zaproszono Czesława Gałkę – bas, Krzysztofa Kotońskiego – organy oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW.

- Ten koncert jest poświęcony pamięci tych wszystkich bohaterów, którzy oddali życie, którzy cierpieli, którzy nie szukali własnego pożytku, ale w sposób bezinteresowny, heroiczny służyli swojej Ojczyźnie, Polsce – podkreślił na rozpoczęcie proboszcz parafii NSPJ ks. Jerzy Musiałek. - Niech zatem udział w tym koncercie będzie wyrazem naszej wdzięczności i Bogu i ludziom, którzy byli, którzy są i którzy dbają, aby nasza Ojczyzna była piękna, w wymiarze duchowym, ekonomicznym, gospodarczym, kulturalnym – zachęcił.

Uroczystość pt. „Pokój Tobie, Polsko, Ojczyzno moja” zainaugurowały słowa wypowiedziane przez prowadzącą koncert panią Marię Karaim, które wprowadziły zgromadzonych w podniosły nastrój. „Polska, to taka kraina, która się w sercu zaczyna. Potem jest w myślach blisko, w pięknej ziemi nad Wisłą. Jej ścieżkami chodzimy, budujemy, bronimy, i do swej Matki Częstochowskiej, Pani naszej modły za naród zanosimy. Polska, Ojczyzna nasza, miłości kraina, która się w sercu zaczyna”. Następnie rozbrzmiały dźwięki pieśni „Bogurodzica”, w wykonaniu Czesława Gałki i Krzysztofa Kotońskiego.

W koncercie zaprezentowane zostały pieśni patriotyczne i religijne, jak m.in.: „Pieśń strzelców”, „O mój rozmarynie”, „Trzeci maj”, „Dalej bracia do bułata”, „Bywaj dziewczę zdrowe”, „Stary kapral” i wiele innych.

Dzięki bezpośredniej transmisji występujących na chórze artystów na ekran w kościele uczestnicy mogli śledzić każdy ruch muzyków. Zespół Pieśni i Tańca natomiast prezentował się na tle ołtarza w przepięknych strojach, będących jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, zachęcając publiczność do włączania się w śpiew.

Na koniec odśpiewano wspólnie „Rotę” i „Boże coś Polskę”. Zagrany został również na trąbce hejnał mariacki.

Artyści otrzymali kwiaty, a ks. Musiałek podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc przy organizacji koncertu. Słowa wdzięczności skierował także w stronę burmistrza Gminy Kęty, Krzysztofa Jana Klęczara, za wsparcie gminy w realizację wydarzenia.

To już wieloletnia tradycja w Kętach, by coroczne święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości zwieńczyć uroczystym koncertem z udziałem wybitnych muzyków. W roku bieżącym było to już XII takie muzyczne spotkanie.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...