FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

"Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych" już w najbliższy weekend w Kętach. Bądźmy tam razem!

- Choroba przyszła znienacka, nie było żadnych oznak, że nasz syn jest tak bardzo chory – opowiadała Beata Przydacz, mama 28-letniego Michała, u którego kilka miesięcy temu zdiagnozowano chłoniaka Hodgkina w zaawansowanym stadium.

Podczas konferencji prasowej z przedstawicielami lokalnych mediów, która odbyła się 7 listopada w kęckim "Wyspianie", omawiano szczegóły akcji "Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych", która odbędzie się w Kętach 17 i 18 listopada 2018 r.

Michał urodził się w Bielsku-Białej. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Międzybrodziu Bialskim, skąd pochodzi jego mama, a gimnazjum i liceum ogólnokształcące skończył w Kętach. To właśnie w „Wyspianie” zdał maturę, po której wyjechał do Szkocji na uniwersytet w Glasgow, gdzie studiował i ukończył kierunek Biologia Molekularna. - Zawsze był typem zwariowanego naukowca – podkreśliła w rozmowie mama Michała i dodała, że młody mężczyzna mieszka obecnie w Londynie, gdzie razem z niedawno poślubioną małżonką kończą studia doktoranckie, obydwoje w kierunku biologii. - Niespełna rok temu Michał ożenił się z cudowną kobietą Helen. Są bardzo szczęśliwi – mówiła ze wzruszeniem i zwróciła uwagę, że od momentu, gdy dowiedział się o chorobie, nigdy nie stracił nadziei na wyzdrowienie. - Jego myśli sięgają w przyszłość – stwierdziła.

Chorobę zdiagnozowano u Michała w kwietniu br. i od razu podjęto leczenie w jednym z londyńskich szpitali, jednak dwa etapy chemioterapii nie dały żadnego efektu. Dopiero etap trzeci, który zakończył się ok. 3 tyg. temu przyniósł efekt pozwalający na przeprowadzenie tzw. autoprzeszczepu. - Jest to niejako przedłużenie etapu leczenia, w którym nasz syn może czekać na znalezienie dawcy niespokrewnionego, tzw. bliźniaka genetycznego – wytłumaczyła pani Beata.

Michał nie traci nadziei. Jest pełen optymizmu i bardzo silny w walce z chorobą. - Gdy dowiedziałam się, że jest chory, kiedy syn zadzwonił i powiedział ‘mamo, znaleźli we mnie ogromnego guza’, to było straszne. Był to ogromny cios. Nie wiedziałam, co on do mnie mówi, ale nawet podczas tej rozmowy Michał był pełen nadziei – opowiadała. – To on i ta jego nadzieja dały mi i mężowi siłę do działania – wyjaśniła. Jak podkreśliła, dużą pomoc państwo Przydaczowie otrzymali także od rodziny. Bardzo pomógł brat Michała Maciej, a inicjatorem akcji był brat taty Michała – Bogdan, który zadzwonił do fundacji DKMS i poprosił o wsparcie. – To dzięki niemu ta akcja – zaznaczyła pani Beata.

- Wierzę w to, że ludzi dobrego serca i dobrej woli będzie mnóstwo – mówiła z nadzieją mama Michała.
– Wierzę, że będą oni w tych wszystkich miejscach, gdzie prowadzona będzie rejestracja
– dodała.

Tata Michała Jacek Przydacz również wyraził nadzieję na poparcie akcji i udanej rejestracji potencjalnych dawców, którzy uratują życie wielu osobom. - Mamy także nadzieję, że poziom świadomości mieszkańców Kęt i okolic wzrośnie dzięki tej akcji, a to duża radość i satysfakcja – mówił.

Jak tłumaczyli rodzice, szanse na odnalezienie potencjalnego dawcy są największe w Polsce, gdzie Michał się urodził, gdzie mieszkał. – To, co się stanie 17 i 18 listopada, ci ludzie, którzy przyjdą i zarejestrują się jako potencjalni dawcy szpiku kostnego i komórek macierzystych, być może pomogą Michałowi, dadzą mu drugie życie, ale pomogą też innym oczekującym. Myślę, że to się stanie i z góry wszystkim bardzo, bardzo dziękuję – mówiła podczas konferencji Beata Przydacz.

W spotkaniu uczestniczyli: Elżbieta Kolasa-Korzeń, nauczycielka Liceum im. Wyspiańskiego w Kętach i koordynatorka akcji "Dzień Dawcy Szpiku dla Michała i Innych", Piotr Aniśko z fundacji DKMS, który prowadził spotkanie, dr Katarzyna Kuchnicka ze Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej, koordynator transplantologii, dyrektor kęckiego „Wyspiana” Grażyna Kowalska wraz z zastępcą Bożeną Nycz, burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, który także wspiera akcję, oraz pan Krzysztof, który w maju został dawcą komórek macierzystych. Głos zabrała także Elżbieta Korzeń, nauczycielka z LO Wyspiańskiego i była wychowawczyni Michała. Wszyscy apelowali do potencjalnych dawców, aby przyłączyli się do akcji.

Podczas konferencji zwracano także uwagę na obawy społeczne związane z rejestracją, które są medycznie nieuzasadnione.

Jak wyjaśnił koordynator ds. rekrutacji dawców z fundacji DKMS (Dynamic Kernel Module Support) Piotr Aniśko, w Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza dotycząca nowotworu krwi. - Dla wielu pacjentów jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Cały czas są w Polsce pacjenci, dla których nie znaleziono dawcy, wśród 29 milionów osób zarejestrowanych na całym świecie – zaznaczył.

Wicedyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. St. Wyspiańskiego w Kętach Bożena Nycz przyznała, że wielu młodych ludzi zadeklarowało już chęć zarejestrowania się jako potencjalni dawcy komórek macierzystych krwi i szpiku. - Wcześniej nie mogli tego zrobić, bo nie ukończyli 18. roku życia. Ci, którzy są młodsi, będą uczestniczyć w przedsięwzięciu, pomagając w rejestracji. Jednak ich wiedza i świadomość tego, w czym uczestniczą, sprawi, że za kilka lat sami zapewne staną się potencjalnymi dawcami szpiku – zapowiedziała, dodając, że akcja ma pomóc zwrócić uwagę lokalnej społeczności na problem, jakim jest nowotwór krwi. - Z informacją o planowanej rejestracji dotarliśmy do tysięcy osób – poinformowała.

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Procedura rejestracji polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się już w najbliższy weekend:

Sobota, 17 listopada 2018 r.
10:00 – 16:00, PZ nr 11 Szkół Ogólnokształcących im. St. Wyspiańskiego, ul. Stanisława Wyspiańskiego 2, Kęty
09:00 – 21:00, Galeria SFERA, ul. Mostowa 5, Bielsko-Biała
10:00 – 14:00, NZOZ Medican, ul. Krakowska 91, Andrychów


Niedziela, 18 listopada 2018 r.
09:00 - 15:00, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, os. 700- lecia 22, Kęty
09:00 - 14:00, Kościół pw. św. św. Małgorzaty i św. Katarzyny, ul. A. Mickiewicza 4, Kęty
09:00 – 14:00, Niepubliczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Kard. Karola Wojtyły
w Kozach, ul. Cmentarna 19, Kozy

O tym, jak wygląda pobranie szpiku pisaliśmy w artykule Wielkie odliczanie rozpoczęte! Michał liczy na Ciebie! Dołączysz?

Zachęcamy także do obejrzenia relacji video z konferencji prasowej.

W załączniku poniżej wywiad z hematologiem pt. „Fakty vs mity na temat raka krwi i idei dawstwa”.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...