FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Wrzesień 1939 roku w Kętach. Muzeum zaprasza na spotkanie

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza na pierwsze spotkanie cyklu nawiązującego do 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. 2 lipca (o godz. 18.00) w sali wystaw czasowych prelekcję na temat mieszkańców Kęt we wrześniu 1939 roku wygłosi dr Marcin Chorązki, główny specjalista w Oddziałowym Biurze Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.

O wykładzie „Kęty i kęczanie w pierwszych dniach II wojny światowej”:

Bliskość granicy z III Rzeszą wraz z wybuchem wojny z Niemcami zrodziła wśród mieszkańców Kęt spore napięcie. Odgłosy walk, przemieszczające się przez miasto tłumy uciekinierów i wycofujących się wojsk polskich potęgowały strach. Miasto wraz z wkroczeniem wojsk niemieckich opustoszało. Początkowo zajęto się sprzątaniem po bombardowaniu, po uciekinierach, ale przede wszystkim rozpoczęła się prawie sześcioletnia okupacja niemiecka, której wstępem był kwaterunek niemieckich wojsk oraz krwawe działania operacyjne Einsatzkomanndo.

Poborowi z gminy Kęty stanęli w obronie ziemi ojczystej już w pierwszych dniach wojny. Walczyli w wielu bitwach, a ich szlak bojowy jest znaczony mogiłami od Rajska koło Oświęcimia do Biłgoraja, a niektórzy z nich walczyli w największej bitwie września ’39 nad rzeką Bzurą. Jedni nie wrócili z wojny, inni zjawili się w rodzinnych domach zimą lub wiosną 1945 r.

Prelekcja: Kęty i kęczanie w pierwszych dniach II wojny światowej – dr Marcin Chorązki (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie)

Wtorek, 2 lipca 2019 r., godz. 18.00

Sala wystaw czasowych (1 p.), Muzeum w Kętach (Rynek 16)

Wstęp wolny

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...