FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Aptekarze nie chcą dyżurować w nocy. Można ich "zmusić"?

Wczoraj (22.01.2020r.) radni Powiatu Oświęcimskiego podjęli uchwałę określającą rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Na liście są także kęckie placówki, które zgodnie z rozkładem zobowiązane są do świadczenia służby w nocy. Niestety tylko na papierze.

Wyjaśnijmy na początek jak to wszystko działa. A więc: Rada powiatu przygotowuje rozkład pracy aptek ogólnodostępnych na terenie całego powiatu. Taki projekt przedkłada do opinii wójtom, burmistrzom i prezydentowi gmin oraz Samorządowi Aptekarskiemu. Po otrzymaniu opinii projekt ponownie jest analizowany i ewentualnie aktualizowany. Dopiero wtedy radni powiatowi otrzymują go do wglądu i głosują za lub przeciw.

W Kętach problem nocnych dyżurów aptek jest od lat. Właściciele placówek początkiem roku otrzymują harmonogram pracy zatwierdzony uchwałą „wymuszający” na nich nocne dyżurowanie, którego jednak nie respektują. Przedsiębiorcy twierdzą, że w nocy obsługują jedynie pojedynczych klientów i ponoszą straty, bo na czas dyżuru muszą zatrudniać farmaceutów.

Od początku, wbrew stanowisku aptekarzy, obiecywałem walkę o dyżury całodobowe i konsekwentnie słowa dotrzymuję. Uchwała, która została podjęta na skutek naszych uwag i dzięki zaangażowaniu radnych powiatowych z terenu naszej gminy obejmuje nocne dyżury w Kętach – podkreśla Krzysztof Jan Klęczar. – Cóż jednak z tego, skoro Powiat nie ma rzeczywistych narzędzi, by te dyżury wyegzekwować. Wychodzi na to, że mamy „dziurawe prawo”, a naprawić je można jedynie w sejmie - dodaje.

Warto podkreślić, że w Kętach funkcjonuje opieka całodobowa obsługująca około 34 tysięcy pacjentów. Brak dostępu do leków po nocnych wizytach w przychodni jest sporym problemem. Ludzie muszą szukać aptek w Andrychowie lub Oświęcimiu.

Jednocześnie nie sposób nie przyjąć argumentacji właścicieli aptek, że jest to dla nich nieopłacalne. To ich biznes. Oni chcą zarobić, a nie dokładać do interesu – przyznaje Krzysztof Jan Klęczar podkreślając, że na terenie miasta są apteki, które respektują harmonogram ustalony przez Powiat i pełnią dyżury. – To jednak nieliczne punkty, aczkolwiek jesteśmy właścicielom bardzo wdzięczni za pełnienie nocnych dyżurów  - dodaje burmistrz.

Artykuł 94 ustawy Prawo farmaceutyczne stanowi, że rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dobrany w taki sposób, by zaspokajać potrzeby ludności oraz zapewniać dostępność świadczeń, także w porze nocnej. Prawo farmaceutyczne nie przewiduje jednak kar dla aptek, które uchylają się od pełnienia dyżurów. Mamy więc przepisy, za nieprzestrzeganie których nikt nie może nikogo ukarać…

Poniżej dostępny jest projekt uchwały głosowanej prze Radę Powiatu zawierający harmonogram dyżurów aptek na terenie powiatu oświęcimskiego.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...