FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Projekt pt. „Profesjonalne Rady Seniorów" dotarł też do Kęt

Dziś w Urzędzie Gminy Kęty odbyło się szkolenie, w którym udział wzięli członkowie Miejskiej Rady Seniorów. Uczestników przywitał burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, który pogratulował seniorom uczestnictwa w projekcie i podziękował za dotychczasowe zaangażowanie w lokalną politykę życząc jednocześnie dalszych sukcesów.

Projekt pt. „Profesjonalne Rady Seniorów w woj. małopolskim” ma na celu podniesienie poziomu zaangażowania społecznego i obywatelskiego osób starszych i ich obecności w polityce lokalnej i regionalnej.
Tematyka spotkania dotyczyła lokalnego mapowanie zasobów, diagnozy lokalnej i sposobów rozwiązywania problemów. Seniorzy dowiedzieli się jakie istnieją źródła informacji i poznali metody ich wyszukiwania oraz planowania strategicznego w praktyce. Szkolenie obejmowało również zagadnienia z zakresu: źródeł finansowania, sposobów pozyskiwania środków, elementów wniosku i projektu, sposobów i form zaangażowania społecznego seniorów (dobre praktyki, korzyści) oraz inicjowania i rozwoju współpracy międzysektorowej i międzypokoleniowej.

W ramach projektu przewidziane są także wizyty studyjne (dwie wizyty dla dwóch przedstawicieli z danej Rady Seniorów  i jednego przedstawiciela JST z danej gminy) – jedna z nich odbędzie się w wybranej Radzie w Małopolsce, a druga w województwie śląskim, gdzie Rad Seniorów jest najwięcej. W obydwu przypadkach będą to najlepsze praktyki społeczne w zakresie funkcjonowania Rad. Dzięki temu uczestnicy poznają sposób zarządzania i organizowania się, wymienią doświadczenia i dowiedzą się jak inni pozyskują partnerów do współpracy, jak współpracują z gminą, jak rozwiązują problemy, jak organizują swoją bieżącą pracę i jak ją dokumentują, jak inicjują działania międzypokoleniowe itd. W ramach wizyt studyjnych organizatorzy zapewniamy transport, wyżywienie i opiekę kadry.

Po zakończeniu wizyt zostanie uruchomiona pula 80cio-godzinnego doradztwa z zakresu profesjonalizacji Rady; dzięki czemu Rada otrzyma wsparcie w udoskonalaniu prac i działań już podjętych.

Projekt zakłada również weekendowy jesienny wyjazd w Tatry dla najaktywniejszych uczestników ww. działań (organizatorzy pokrywają wszelkie koszty z tym związane, łącznie z dojazdem) – podróż autokarem będzie możliwa z dworca w Krakowie. Do wyjazdu zaproszone zostaną trzy osoby z danej Rady. Podczas wyjazdu pogłębione zostaną m.in. wątki poruszane podczas spotkań oraz zostaną wypracowane „inicjatywy senioralne” dla rozwiązania najważniejszych problemów osób starszych, gdzie najlepsze z nich zostaną zaprezentowane na konferencji zamykającej w obecności decydentów oraz przedstawicieli i reprezentantów różnych środowisk.

Uczestnicy projektu wezmą także udział w konferencji zamykającej projekt (listopad/grudzień), która odbędzie się w Krakowie. W trakcie konferencji zostaną zaprezentowane i wybrane najlepsze inicjatywy senioralne, które będą priorytetem i drogowskazem dla osób decyzyjnych w kształtowaniu polityki senioralnej w wymiarze regionu. W tym celu zostanie podpisane Małopolskie Porozumienie Rad Seniorskich na rzecz Inicjatyw Lokalnych.

Organizatorem akcji jest Fundacja Kultury Chrześcijańskiej "Znak", partnerem - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie. Projekt jest dofinansowany ze środków programu Fundusz Inicjatyw Społecznych.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...