FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Święto Niepodległości w gminie Kęty

11 listopada obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. W tym dniu, wspólnie z władzami samorządowymi, radnymi, delegacjami i przybyłymi mieszkańcami uczczono historyczny triumf.

Uroczystości rozpoczęły się na kęckim Rynku od przemarszu pocztów sztandarowych gminnych jednostek OSP. Następnie głos zabrał Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, który w krótkim przemówieniu przywitał przybyłych gości, dziękując za obecność i wspólne uczczenie jednego z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego.

Delegacje oddawały hołd i składały wiązanki kwiatowe na Grobie Nieznanego Żołnierza, pod tablicą upamiętniającą pobyt Józefa Piłsudskiego i Legionów w Kętach, pod tablicą poświęconą ofiarom obu wojen światowych a także pod tablicą poświęconą pamięci ofiar nazizmu i komunizmu pod kościołem Parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa na os. 700-lecia. Właśnie tutaj odbyła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą poprzedziła wspólna modlitwa i odśpiewanie hymnu narodowego.

O wyjątkową oprawę w miejscach pamięci zadbali harcerze z kęckiego hufca Związku Harcerstwa Polskiego wraz z członkami Grupy Operacyjnej Kęty, którzy dzielnie trzymali wartę przez całą poranną część uroczystości.

Tradycyjnie rocznicę odzyskania niepodległości świętowano również w Bielanach, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, uroczysty apel i składanie wiązanek pod pomnikiem poświęconym oddziałowi AK „Sosienki” oraz akademia patriotyczna przygotowana przez młodzież z lokalnej szkoły. Relację wraz ze zdjęciami znajdą Państwo w artykule: Bielany 2016 r. Relacja z obchodów Święta NiepodległościPodniosła uroczystość miała miejsce również w Bulowicach, gdzie odsłonięto i poświęcono dwie tablice pamiątkowe – pierwszą ku pamięci płk. Władysława Adamusa oraz wszystkich poległych w trakcie II wojny światowej pochodzących z Bulowic, a drugą ku pamięci księdza Prałata Jana Pitali w dowód uznania za wieloletnią posługę duszpasterską. Relację wraz ze zdjęciami znajdą Państwo w artykule: Bulowice 2016 r. Relacja z obchodów Święta NiepodległościOdzyskanie niepodległości uczczcili również mieszkańcy Witkowic. Szczegółowa relacja znajduje się w artykule: Obchody Święta Niepodległości w Witkowicach

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...