FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Czy wysłaliście już WALENTYNKĘ?

Drobne upominki, czerwone serduszka, kwiaty, sekretne karteczki… Pomysłów nie brakuje, by okazać uczucie ukochanej osobie.

Z okazji obchodzonego corocznie 14 lutego Święta Zakochanych uczestnicy warsztatów Fundacji KUKURYKU w Kętach samodzielnie wykonali czerwone serduszka.

A skąd wziął się ten zwyczaj i czy św. Walenty jest patronem zakochanych?

Od średniowiecza dzień św. Walentego obchodzony jest na całym świecie jako Święto Zakochanych. Wszystko zaczęło się w trzecim wieku naszej ery w Rzymie. Walenty był wtedy księdzem, a Rzymem władał okrutny Klaudiusz II, który zabraniał żołnierzom zawierać związki małżeńskie, gdyż sądził, że lepszymi żołnierzami są kawalerowie. Ksiądz Walenty zaczął więc potajemnie udzielać ślubów żołnierzom. Za te czyny skazano go na śmierć, jednak ci, których uszczęśliwił, zaczęli obchodzić dzień jego śmierci jako Dzień Zakochanych. Według Kościoła jednak, święty ten patronuje ciężkim chorobom, zwłaszcza umysłowym, nerwowym i epilepsji.

Zgodnie z innym przekazem dowiadujemy się, że Walenty pomagał prześladowanym chrześcijanom, a przyłapany, został wtrącony do więzienia.  Tam zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, i jak mówi legenda, jego narzeczona pod wpływem miłości odzyskała wzrok. Jednak cesarz postanowił po raz kolejny pokazać swoją siłę i skazał Walentego na śmierć. W przeddzień egzekucji Walenty wysłał swojej ukochanej list wyznając jej miłość i podpisując się "Twój Walenty".

Walentynki obchodzone są w Europie od czasów średniowiecznych - głównie na jej zachodzie i południu. Północna część kontynentu dołączyła do tradycji później, jednak warto zaznaczyć, że Brytyjczycy uważają to święto za własne. Ich zdaniem prawdziwie rozsławił je na cały świat dopiero sir Walter Scott w XVIII wieku.

W Polsce walentynkowe zwyczaje kultywujemy od lat 90. XX wieku.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...