FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Odnowiony wizerunek Matki Bożej Pocieszenia powrócił do Kęt

W niedzielę, 19 marca, w parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny oficjalnie powitano odnowiony obraz Matki Bożej Pocieszenia, który powrócił do Kęt po kilkumiesięcznej renowacji.

Jak podkreślił ks. Franciszek Knapik – proboszcz parafii – obraz powrócił w swojej oryginalnej, pierwotnej szacie,  którą czcili przez wieki kęczanie. - Ten obraz właśnie w tej postaci przenosi nas w czasy św. Jana Kantego – dodał, tłumacząc, że od czasu powstania obrazu do dziś minęło już 550 lat.

Odnowiony wizerunek MB Pocieszenia przywieziono do kościoła w czwartkowe popołudnie, a prace montażowe związane z jego powrotem do ołtarza głównego, trwały do późnych godzin wieczornych. W trakcie niedzielnej Mszy św. nastąpiło uroczyste powitanie wizerunku. Odsłanianiu i zasłanianiu obrazu towarzyszył muzyczny motyw fanfar. Na co dzień ikona odsłaniana będzie przed pierwszą poranną Mszą św., a zasłaniana po Mszy św. wieczornej.  Wizerunek MB Pocieszenia zasłaniany jest obrazem, przedstawiającym Maryję i patronki świątyni – św. Małgorzatę i św. Katarzynę.

Odrestaurowaniu obrazu podjęli się naukowcy z pracowni Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki w Akademii Sztuk w Krakowie. Dzięki podjętym staraniom zdjęto olejną warstwę, naniesioną w czasie doraźnej konserwacji, dzięki czemu udało się przywrócić pierwotny wygląd obrazu i jego gotycki blask. To prawdopodobnie jeden z najstarszych, najpiękniejszych i wyjątkowo dobrze zachowanych tego typu wizerunków.  

Prace związane były z projektem odnawiania kolejnych Hodegetrii Krakowskich w całej Małopolsce. - To taki znak od Boga, że pięknie odrestaurowany obraz powrócił w roku jubileuszowym 250. rocznicy kanonizacji św. Jana Kantego – zaznaczył proboszcz, zwracając uwagę na fakt, że wizerunek przywieziony został z Krakowa 16 marca - w Dzień Papieski, natomiast odsłonięty w  liturgiczne wspomnienie św. Józefa. - Św. Józef przyprowadził Matkę Bożą do nas – dodał.

Planowane jest utworzenie wystawy złożonej z materiałów przedstawiających kolejne etapy prac konserwatorskich. Za termin wstępnie obrano datę czerwcowych uroczystości odpustowych. Ks. Knapik wyraził też nadzieję na przyjazd głównego koordynatora prac renowacyjnych – ks. Szymona Tracza - konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej.

W składzie komisji konserwatorskiej znaleźli się przedstawiciele służb konserwatorskich, proboszcz parafii pw. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach - Franciszek Knapik oraz członkowie rady parafialnej. Renowację wykonały dr Anna Sękowska i dr Małgorzata Nowalińska z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przy wsparciu prof. Małgorzaty Schuster-Gawłowskiej oraz Dziekan Wydziału dr hab. Marty Lempart-Geratowskiej, prof. ASP.

Obraz ma bezcenną wartość artystyczną, religijną i historyczną. Prawdopodobnie powstał w pracowni krakowskiej w I połowie XV wieku. Nosi wyraźne cechy ikony gotyckiej. Namalowany jest temperą na lipowej desce, na gruncie kredowym.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...