FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

W świecie bajki i baśni - niezwykła wystawa w Domu Kultury

W piątek, 17 marca, w Domu Kultury w Kętach odbył się wernisaż wystawy pt. „W świecie bajki i baśni”, prezentującej prace podopiecznych Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach oraz filii w Brzeszczach, wykonane w ramach zajęć arteterapii.

Dyrektor placówki - Renata Englart – Janosz – witając zebranych gości zaznaczyła, że temat przewodni wystawy nie jest przypadkowy. – W każdym z nas jest trochę dziecka – w naszych podopiecznych i w nas samych, i ta bajka gdzieś tam w nas przez całe życie się przewija – wyjaśniła, tłumacząc, że tak jak i w bajkach, tak i w życiu mamy do pokonania wiele „smoków”, co, dzięki współpracy i zaangażowaniu, jest możliwe. - To jest drugie przesłanie naszej wystawy – dodała, zwracając uwagę, że dzięki bajkom można nie tylko dowiedzieć się, że te smoki istnieją, ale również przekonać się, że każdy może je przezwyciężyć.

Zapytana o inspiracje do prac na zajęciach arteterapii, pani Katarzyna Dwornik – psycholog - przyznała, że pomysłów nie brakuje, ale materiały plastyczne są bardzo drogie, dlatego instruktorzy starają się korzystać w dużej mierze z odpadów. – Często jest to masa papierowa lub gipsowa, oraz wszystko to, co nadaje się do wykorzystania. Ważne, żeby zrobić coś z niczego – podkreśliła.

Wśród wielu inicjatyw placówka organizuje też raz w roku Rejonowy Konkurs Fotograficzny dla środowiskowych domów pomocy z Małopolski. W tym roku tematem jest „W 80 dni dookoła świata”. 

Piątkowe spotkanie było okazją zaprezentowania wspaniałych talentów uczestników zajęć, rozmów z terapeutami oraz spędzenia miłych chwil z rodziną i przyjaciółmi przy kawie i słodkościach.

Wystawę można oglądać do 6 kwietnia.

Środowiskowy Dom Samopomocy jest jednostką organizacyjną pomocy społecznej, pobytu dziennego o zasięgu lokalnym. Jest ośrodkiem wsparcia dla osób z przewlekłą chorobą psychiczną, niepełnosprawnością intelektualną, które mają poważne trudności w życiu codziennym, ale mogą korzystać z postępowania rehabilitacyjnego w warunkach dziennego pobytu.

Celem PŚDS jest podtrzymywanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego życia osób z diagnozą choroby psychicznej i niepełnosprawnych intelektualnie, podnoszenie poziomu zaradności życiowej i sprawności psychofizycznej, poprawa jakości życia i zapobieganie degradacji psychofizycznej, wydłużanie okresów remisji choroby i zmniejszanie częstotliwości hospitalizacji,  aktywizacja społeczno - zawodowa, propagowanie tolerancyjnych postaw wobec chorych, wspieranie rodzin uczestników w radzeniu sobie ze stresem i trudną sytuacją życiową, wynikającą z istnienia choroby lub niepełnosprawności.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...