FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

O chorobie Parkinsona słów kilka

11 kwietnia jest dniem upamiętniającym chorych na Parkinsona.

Jest to choroba o podłożu neurologicznym. Z racji wydłużania się życia liczba chorych się zwiększa. Dzieje się tak, ponieważ dotyka ona przede wszystkim osoby po 55. roku życia. Powstaje/powodowana jest przez obumierania, uszkodzenia neuronów. Jej rozwój jest powolny, postępujący i rozłożony w czasie. W chwili obecnej, jak większość schorzeń o podłożu neurologicznym, można co najwyżej spowolnić jej rozwój.

Skąd nazwa?
Dokładnie 200 lat temu londyński lekarz - lord James Parkinson opisał rozpoznał i opisał symptomy schorzenia, w publikacji Shaking palsy (O drżączce poranej).

Jak zewnętrznie/fizycznie się przejawia?
To choroba przede wszystkim ośrodkowego układu nerwowego, dokładnie - tzw. istoty czarnej w mózgu. Osoba nią dotknięta ma spowolnione ruchy, mimowolne drżenie kończyn, sztywne, osłabione mięśnie, pochylona postawa ciała, drobne stawianie kroków, trudności w poruszaniu się i utrzymaniu równowagi. Parkinsonizm to pewna niemoc człowieka w kontrolowaniu ciała. Czasami bezsilność kończy się stanami depresyjnymi u chorego. W zaawansowanej fazie chorzy muszą zmierzyć się z zamknięciem w czterech ścianach, utratą pracy, bólem, inwalidztwem

Przyczyny
Czynniki wywołujące zmiany nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że mogą wywoływać je infekcje, wysoki poziom żelaza w istocie czarnej, stres oksydacyjny, aspekt genetyczny. Wiadomym jest, że w dalszym przebiegu choroby występuje niedobór dopaminy, ponadto odkryto jak na razie 12 genów odpowiedzialnych za pojawienie się choroby.

Zachorowalność
Szacuje się, że występuje 120-180 przypadków na 100 tysięcy osób, a co roku zapada na nią kolejne 10-20 ludzi na 100 tysięczną populację. W Polsce może to być 60-80 tysięcy osób, z ok. 4-8 tysięcznym przyrostem nowych przypadków. Występuje we wszystkich grupach społecznych.

Znani z chorobą Parkinsona
Papież Jan Paweł II, Muhammad Ali (bokser), Bob Hoskins (aktor), Johnny Cash (piosenkarz), Jasir Arafat (przywódca palestyński), Salvador Dali (malarz), Katherine Hepburn (aktorka), Deng Xiaoping (polityk), Michel J. Fox (aktor).

W przypadku tej choroby, jak wielu innych, ważne jest by chory nie był osamotniony, by mógł liczyć na pomoc, wyrozumiałość, uśmiech, wsparcie...

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...