FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Siostry klaryski z Kęt przygotowują się do 100. rocznicy śmierci fundatorki klasztoru

W poniedziałek, 24 kwietnia, siostry klaryski od Wieczystej Adoracji w Kętach rozpoczęły nowennę przygotowującą je do 100. rocznicy śmierci Matki Marii Łempickiej. Przygotowanie obejmie dziewięć kolejnych miesięcy, podczas których zakonnice rozważać będą życie i dziedzictwo duchowe fundatorki kęckiego klasztoru i kościoła pw. Trójcy Świętej.

Walentyna Julianna Józefa Łempicka urodziła się 7 lutego 1833 w majątku Godziszewy k. Rypina, w diecezji płockiej. W 1859 wstąpiła do zgromadzenia sióstr felicjanek w Warszawie. Po kasacie zakonu, kiedy grupa kontemplacyjna sióstr zwanych kapucynkami została przeniesiona do klasztoru bernardynek w Łowiczu, s. Łempicka osobiście postarała się u cara Aleksandra II o przyznanie kapucynkom osobnego klasztoru w Przasnyszu. Tam została przyjęta do klauzury i rozpoczęła nowicjat. Potem przeniosła się do Rzymu, gdzie za pozwoleniem papieża Piusa IX, odbyła nowicjat u sióstr Maryi Wynagrodzicielki. W 1873, jako s. Maria od Najświętszego Serca Jezusa, złożyła śluby proste wg reguły św. Klary.

W 1907 roku, po powrocie do Polski, wobec groźby kasaty zdecydowano o przyłączeniu kapucynek z Kęt do zgromadzenia franciszkanek Najświętszego Sakramentu ze Lwowa. Zgodę na inkorporację wydał m.in. krakowski kardynał Jan Puzyna oraz lwowski arcybiskup św. Józef Bilczewski. 8 lat przed śmiercią mniszka uległa ciężkiemu wypadkowi, po którym ponownie przyjęła pozycję prostej nowicjuszki z klasztorze. Zmarła 24 stycznia 1918 w Kętach.

Owocem diecezjalnego etapu jej procesu beatyfikacyjnego, rozpoczętego 7 lutego 2006 roku i zakończonego 28 lutego 2009 roku,  jest ponad 4 tys. stron dokumentacji opisującej życie i działalność zakonnicy. Zebrana dokumentacja trafiła do rzymskiej Kongregacji ds. Świętych.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...