FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Kapa liturgiczna z Kęt zaprezentowana na wiedeńskiej wystawie

W piątek, 7 lipca, w Winterpalais w Wiedniu przy ul. Himmelpfortgasse 8 otwarta została wystawa pt. „Jan III Sobieski. Polski król w Wiedniu”, na której, wśród wielu zaprezentowanych obiektów pochodzących z Zamku Królewskiego na Wawelu, znalazła się kapa liturgiczna z kaplicy św. Jana Kantego w Kętach.

Uszyta z XVII-wiecznej aksamitnej tkaniny kapa, to jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Po żmudnych, kilkumiesięcznych zabiegach krakowskich konserwatorów tkanin, odzyskała ona ostatnio swój dawny blask.   

Proces przewożenia kapy na wiedeńską wystawę nadzorował ks. dr Szymon Tracz - konserwator architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej. Tkanina została nawinięta na specjalnie przygotowany wałek, chroniący ją od zgnieceń, a następnie włożona do zaplombowanej metalowej skrzyni. Do osobnego pojemnika w metalowej kasecie został złożony kaptur kapy.

Obie skrzynie dołączyły do skrzyń, w których znajdowały się przeznaczone na wystawę obiekty z Zamku Królewskiego na Wawelu. Skrzynie w specjalnym konwoju zostały przewiezione do Wiednia i w taki sam sposób wrócą po zakończeniu wystawy do Krakowa.

W listopadzie kęcka kapa wróci do Polski, gdzie, po krótkim odpoczynku, przez kilka miesięcy będzie eksponowana w pałacu Jana III Sobieskiego w Wilanowie, by następnie powrócić w Beskidy.

- To wielkie wydarzenie dla tworzącego się w naszej diecezji muzeum, którego kapa jest depozytem kęckiej parafii. Po raz pierwszy kapa opuszcza granice Polski, by mogła być zaprezentowana na europejskim forum, w mieście, pod murami którego została zdobyta tkanina, z której ją uszyto – podkreślił historyk sztuki.

Kapa (szer. 278 cm, promień 129 cm) przez kilka miesięcy była poddana mozolnej konserwacji w pracowni Barbary Kalfas – cenionego krakowskiego konserwatora tkanin.

Reprezentuje ona jeden z najpiękniejszych przykładów tureckiego brokatu aksamitnego z wieku XVII, jaki zachował się na terenie Polski. Na gładkim tle strzyżonego czerwonego aksamitu rozmieszczono w układzie sieciowym motyw dużych stylizowanych goździków, ujętych zielonym konturem. Z tej samej tkaniny wykonano bortę i kaptur kapy. Dodatkowo ozdobiono ją galonem i frędzlami.

Tkaninę wg tradycji podarował do ozdoby kaplicy św. Jana Kantego przy kościele parafialnym św. św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach Jan III Sobieski, po zwycięskiej odsieczy Wiednia w roku 1683. Król był wielkim czcicielem św. Jana Kantego.

Przygotowywana w Wiedniu wystawa ma za zadanie ukazać postać polskiego króla Jana III Sobieskiego (1629-1696), nierozerwalnie związanego z dziejami Wiednia, jako naczelnego dowódcę sojuszniczej armii odsieczowej w 1683 roku, który wyswobodził miasto z wielotygodniowego oblężenia przez wojska Imperium Osmańskiego.

- Dzięki wystawie, po raz pierwszy na niemieckim obszarze językowym pojawia się możliwość lepszego poznania i zrozumienia zarówno postaci Jana III, jak i jego czasów – poinformował ks. Tracz.

Eksponaty zgromadzone na wystawie mają ukazać żywy i wielowymiarowy portret polskiego monarchy. Wystawa potrwa do 1 listopada 2017 roku. Jej kuratorami są Maike Hohn i Konrad Pyzel.

Wystawę organizuje Austriacka Galeria Belvedere we współpracy z czterema polskimi rezydencjami: Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie oraz Zamkiem Królewskim na Wawelu.

Więcej informacji o wystawie można znaleźć na stronie: https://www.belvedere.at/ausstellungen?ausstellung_id=1468272303938

 

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...