FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Brak wiatru i mgła sprzyja zanieczyszczeniu powietrza

Poziomy zanieczyszczenia powietrza w naszym regionie nie napawają optymizmem. Duży wpływ ma brak wiatru i  lekka mgła. W takiej sytuacji cząsteczki smogu osiadają przy ziemi i utrzymują przez dłuższy czas.

Według opublikowanych dziś rano danych Europejskiej Agencji Środowiska, jakość powietrza w miastach centralnej i południowo-wschodniej Polski jest "zła" lub "bardzo zła". Danych dostarczają czujniki jakości powietrza zamontowane w miastach. W Kętach stężenie pyłu PM10 wynosiło w dziś rano 210% normy, a pyłu PM2,5 - 272% normy. Światowa Organizacja Zdrowia uważa pył PM2,5 za najgroźniejszy dla ludzkiego zdrowia spośród wszystkich zanieczyszczeń powietrza.

Specjaliści zalecają ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,

- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,

- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.

Szpitale i przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej powinny być przygotowane na możliwość wystąpienia większej ilości przypadków nagłych (np. wzrost dolegliwości astmatycznych lub niewydolności krążenia) z powodu wystąpienia wysokich stężeń zanieczyszczeń.

Bieżącą jakość powietrza w Kętach można sprawdzić: https://map.airly.eu/pl/#latitude=49.88182&longitude=19.22185&id=2089

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...