FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Czyżby kolejny skarb odnaleziony w Sole?

Wskutek wiosennych przybrań Soły i zawalenia się żwirowych pokładów koryta rzeki,nieoczekiwanie odkryto stare dęby, na których widać wyraźnie ślady pogańskich rytów. Na odcinku Soły poniżej mostu w Kobiernicach, tuż obok starych zanurzonych w korycie rzeki podporach dębowych zauważono podłużne belki z czarnej dębiny. A na nich ryty takie,jakie odkryto uprzednio przy eksploracji Biskupina,świadczą dowodnie,iż na tych terenach 2000 lat temu były osady Prasłowian. Nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie charakterystyczne ryty dla osad Jaćwingów, które znalezione w Pomauskas wyraźnie wskazują na „wybitne cechy podobieństwa". Doktor Joanna Pomysło ­Klasyk z Instytutu Archeologii Dawnej w Toruniu po przesłaniu jej zrobionych przeze mnie zdjęć dębów z zaciekawieniem odpowiedziała na informacje.

Ryty w dębinie przypominają charakterystyczne koła, które w okolicach Puńska znaleziono w dawnej osadzie Jaćwingów. Przypuszczano, że była to osada zwana ­od zapisu znalezionych tam imion:”Osadą Żwinbuta i Łajmy.” W przyszłym tygodniu wraz z grupą III roku studentów ma przyjechać, by osobiście nadzorować badania. Była by to sensacja, bowiem na tym terenie odkrywano jedynie ryty słowiańskie, natomiast w części epoki płaskodennej nad Biebrzą trafiono na ślady rytów Jaćwingów. Zapowiada się bardzo ciekawe znalezisko. Jeżeli tylko pogoda dopisze i temperatury wzrosną, możemy z pewnością oczekiwać dalszych badań, które rzucą światło. Brzmi to nieprawdopodobnie, ale naukowcy z toruńskiej uczelni przypuszczają, że ryty na dębinie mogły się tu znaleźć jako cześć taboru jezdnego. Podłużne, trasowane belki przypominają dyszel wozu i to na nich widać ślady rytów.

Tędy przecież przebiegały szlaki na Morawy, część szlaku solnego i bursztynowego aż do tzw. Via Carolina w Czechach.


AKTUALIZACJA: Powyższa informacja to jedynie primaaprilisowy żart. Serdecznie dziękujemy autorowi - Panu Tadeuszowi Dryja za fantastyczny tekst oraz pracownikom Muzeum w Kętach za włączenie się do zabawy i promocję artykułu :) 

Komentarze

  • wiktor 2019-08-13 20:25:11
    Nooo

  • tegra54 2016-04-01 09:50:13
    Dobry Prima Aprilis.

  • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...