FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Realizujemy zadania z zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego

Ostatnio pojawiają się pytania związane z realizacją inwestycji w obszarze sportowym. Część zapytań dotyczy zadań, które zostały wybrane do realizacji przez mieszkańców Gminy Kęty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Informujemy, że w większości przypadków zadania są realizowane bez większych przeszkód, pomimo tego, że budżety niektórych z nich są niedoszacowane. 

Niebawem zacznie się realizacja zadania związanego z „Kreatywną strefą zabaw w Kętach Podlesiu”. Wyłoniono już firmę, która będzie realizować inwestycje. Zawarta umowa przewiduje zakończenie wszystkich prac do 28 sierpnia. Za kilka dni będzie również znany wykonawca podobnej strefy zabaw, która powstanie przy ZSP nr 3 w Kętach Podlesiu, 14 sierpnia mija termin składania ofert. W obu przypadkach strefy mają spełniać restrykcyjne wymogi bezpieczeństwa i być wykonane z wysokiej jakości materiałów odpornych na zróżnicowane warunki atmosferyczne. 

W zeszłym tygodniu ruszyły prace związane z rozbudową zewnętrznej siłowni na terenie kęckiego OSiR-u. Zawarta umowa przewiduje montaż specjalistycznych zestawów do ćwiczeń. Dodatkowo na placu zostaną zamontowane elementy tzw. „małej architektury”, a teren zostanie odpowiednio  utwardzony. Zgodnie ze stosownymi zapisami realizacja w/w inwestycji ma zakończyć się do 31 sierpnia.

W sołectwie Bielany wygrało zadanie związane z zagospodarowaniem terenu znajdującego się przy tutejszej szkole - Projekt pod nazwą  „Zagospodarowanie terenu w urządzenia sportowe i sektory rozgrywania konkurencji lekkoatletycznych przy ZSG w Bielanach”. Inwestycja zakłada budowę urządzeń lekkoatletycznych: rzutni do pchnięcia kulą, skoczni do skoku w dal i trójskoku oraz modernizację istniejącego boiska asfaltowego. W związku z tym, że zadanie nie zostało odpowiednio doszacowane, pojawiła się konieczność opracowania nowego kosztorysu, tak by w realny sposób odzwierciedlał skalę potrzebnych nakładów.  W tym celu pod koniec maja zawarto stosowną umowę na opracowanie szczegółowej dokumentacji.

Realizacja związana z budową „Boiska do siatkówki w Malcu” została już zakończona. Pod koniec lipca dokonano wszelkich wymaganych prawem odbiorów technicznych, dzięki czemu tereny sportowe LKS Malec wzbogaciły się o nowe boisko do siatkówki plażowej o wymiarach 8 na 16 metrów wraz z tzw. strefą wolną, drenażem i odprowadzaniem wód opadowych do pobliskiego potoku.

W przypadku zadania związanego z budową kortów tenisowych w Parku Dziewońskiego w Kętach gmina zdecydowała się na całkowicie nową koncepcję. Włodarze gminy doszli do wniosku, że budowa samych kortów tenisowych, przy jednoczesnym pozostawieniu zaniedbanego parku wokół nie ma najmniejszego sensu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest propozycja związana z rewitalizacją całego parku, tak by na nowo mógł stać się wizytówką miasta i miejscem  do uprawiania czynnej rekreacji. W zeszłą środę w UG w Kętach miało miejsce spotkanie na którym przedstawiono koncepcję rewitalizacji parku, która na pewno zaspokoi oczekiwania wszystkich mieszkańców. 

W odniesieniu do zadania związanego z „Poszerzeniem możliwości widowiskowych w hali OSiR podczas wydarzeń kulturalno-sportowych”, które miało obejmować rozbudowę trybun widowni w hali OSiR w Kętach głównie dla potrzeb organizacji meczów I ligi piłki siatkowej – zgodnie z oświadczeniem Zarządu Klubu „Kęczanin” o treści „brak wsparcia finansowego klubu ze strony Gminy Kęty skutkować może utratą możliwości rozgrywek w I lidze”, postanowiono po konsultacjach z Radnymi Rady Miejskiej zrezygnować z realizacji zadania inwestycyjnego, a środkami finansowymi zasilić pulę funduszy przeznaczonych na dotacje w zakresie sprzyjania rozwojowi sportu w gminie Kęty.

Komentarze

 • bjakistam 2015-08-14 10:28:25
  @marek: nad ideą budżetu obywatelskiego nie tylko Pan sie zastanwia. Ale tutaj ja widze problem innego typu. 958 mieszkanców gminy, gminy która oficjalnie jest bardzo zadłużona, zdecydowało by wydać 125tys. na remont kortów. Ale kilka osób stwierdziło, że ta wiekszość jest w błedzie i trzeba wydać 8 razy tyle.

 • marek 2015-08-14 07:29:11
  Osobiście mocno się zastanawiam nad samą ideą Budżetu Obywatelskiego w takiej formie jak to było poprzednio. Moim zdaniem nie powinniśmy jako gmina przeznaczać tak dużych środków jak za poprzedniej władzy, oczywiście Budżet Obywatelski powinien dalej funkcjnować ale jako mieszkaniec gminy wolałbym by tego typu zadania, jak budowa boiska, nowe korty tenisowe itp były realizowane z normalnego budżetu. Dawniej przecież, jeszcze za komuny nikt nie mówił nic o BO a zadania realizowano.

 • Mao 2015-08-13 18:29:20
  Szanowni Państwo Przecież zaczęto oszczędzać, oczywiście tylko na mieszkańcach. Koncepcja jest identyczna jak u poprzedników, znowu na pierwszym miejscu w Kętach siatkówka( kolejne pompowanie pieniędzy w ten sam klub i tych samych działaczy), znowu niekończące się imprezy o puchar, o nagrodę etc. Cisza o przeroście biurokracji, cisza o spółkach gminnych dotowanych z publicznych pieniędzy i marnujących te pieniądze, cisza o bezpieczeństwie mieszkańców -dalej SM jest tylko po to by drenować kieszenie podatników. Dalej marazm w służbie zdrowia- kolejki do specjalistów, ośrodek zdrowia jak we wczesnym PRL-u i takie też zasady przyjmowania pacjentów, radni zapomnieli o swoich obietnicach, przewodniczący rady na identycznym poziomie jak poprzednik- kompromitacja. Ważne by radnym tylko kasa się z diet zgadzała i by w odpowiednim momencie podnieś rękę udając że się wie nad czym się głosuje( tamta rada była marna, obecna jest kompromitująco słaba, zależna, bez kręgosłupa)i ustawić rodziny przy korycie. Władza publiczna niech jednak zacznie oszczędzać i racjonalnie wydawać pieniądze, a nie wyciąga jak żul rękę po następną kasę mieszkańców( podwyżki cen mediów, gigantyczne cen śmieci, nagrody, pewnie niedługo podatki- bo za coś trzeba się bawić i z czegoś trzeba wypłacać te gigantyczne pensje)

 • bjakistam 2015-08-13 11:56:51
  "gmina zdecydowała się na całkowicie nową koncepcję. Włodarze gminy doszli do wniosku..." a gdzie idea Budżetu Obywatleskiego? Czy w ubiegłym roku nie słyszałem ze gmina musi oszczędzać?

 • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...