FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Szanujmy naszą Sołę

Kiedyś, a było to bardzo dawno temu, Kęczanie nazywali Sołę „Matką”. Chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć, dlaczego taką czcią obdarzali naszą piękną rzekę. Każdy mieszkaniec Kęt i okolicy doskonale to rozumie. My, współcześni  chyba też ją po prostu kochamy, na pewno większość z nas. Ale czy wszyscy? 

Potrafi być kapryśna, a nawet groźna, ale to nie zmienia faktu, że jest ozdobą, i to nie tylko naszej gminy. Jest miejscem wypoczynku, którego zazdroszczą nam sąsiedzi, którzy nie mają takie „Matki”. W letnie, upalne, jak teraz dni ciągną nad Sołę tłumy. Mało kto, a właściwie nikt z nas, nie idzie nad Sołę tylko raz i nie ma zamiaru tam wracać. Dlaczego więc po kilku czy kilkunastu gorących dniach brzegi naszej rzeki wyglądają jak śmietnisko? To jest nie tyle zagadką, co absurdem i naszym wspólnym wstydem.

Zdjęcia, które ilustrują mój tekst mówią same za siebie. Popatrzcie: tylko w jeden dzień ekipa sprzątająca – wysłana tam przez burmistrza – zebrała… 20 worków śmieci! Nie zbierali na całej długości rzeki w granicach naszej gminy, a tylko na odcinku od OSiR u do mostów. 20 worków! To my, odpoczywający nad Sołą zostawiliśmy tam to wszystko. Smutne, ale prawdziwe.

Czy te osoby, które idą nad rzekę z napojami i jedzeniem mają zamiar tam nigdy nie wracać i mają w nosie śmieci, które pozostawią na miejscu?  Przecież wracamy w te same miejsca, żeby spędzić kolejny piękny dzień nad Sołą. I co znajdujemy? Śmietniki.

Domyślam się, że słowa te czytają ludzie, którzy tego nie robią, bo ci, którzy nie potrafią po sobie posprzątać pewnie mają też problem z czytaniem. Zwracajmy uwagę tym, którzy śmiecą i nie bójmy się chamstwa, które się tego dopuszcza. Społeczna dezaprobata, presja jaką wywrzemy na siedzących obok musi odnieść skutek. Pokażmy, że takiego zachowania nie akceptujemy. Inaczej z tą plagą nikt sobie nie poradzi, nawet jeśli tam wyślemy strażników miejskich. Bo nie upilnują wszystkich.

Okażmy szacunek naszej pięknej rzece jak „Matce”, aby tereny wzdłuż niej nie tylko z nazwy były „Naturą 2000”, ale naprawdę naturą, a nie śmietnikiem. 

Komentarze

 • bolek 2015-08-20 23:48:40
  Trzeba jednak zrozumieć jedno . SM nie może jechać patrolować Soły bo to nie jest teren Gminy , jakby nie było jest to kąpielisko dzikie . Dlatego zdjęcia pokazują nam jak się ludzie zachowują to jest ta mentalność ludzka a SM nie zmieni tej mentalności . Nie , ze bym ich bronił , nie - też jestem za ich likwidacją , ale popatrzmy na problem realnie . Ja do tych zdjęć dodałbym jeszcze kilka , dokładnie - to tych gałęzi które leżą w korycie rzeki po nawałnicy z 8 lipca , zdaje sobie sprawę , że to nie sprawa burmistrza ale na miłość boską gdzie ci ekolodzy !!! co nie można tego problemu zgłosić do zlewni w Krakowie czy bliżej , w Żywcu ? tak trudno zadzwonić ?

 • Mao 2015-08-18 16:39:59
  @Jasiek Pan Klęczar niestety nie panuje nad służbą mu podległą podobnie zresztą jak komendant Kanik. Jednego i drugiego to przerasta, podobnie jak znajomość zakresu obowiązków tej służby. Nie przerasta ich tylko comiesięczne dojenie miejskiej kasy z pieniędzy mieszkańców. Niektórzy po wyborach reprezentują współczesny marksizm, czyli chorobliwą żądzę władzy pędzącą na grzbietach uciskanych naiwniaków( stąd te gigantyczne podwyżki cen śmieci) którym wystarczy dużo obiecać. Trzeba mieć wybitny talent by w ciągu dziewięciu miesięcy roztrwonić w tak spektakularny sposób swoje poparcie i zaufanie mieszkańców. Śmiać sie czy płakać panie Klęczar. Sukcesem będzie jak pan dotrwa do końca kadencji bo to kompromitacja na całej linii.

 • jasiek 2015-08-18 14:02:18
  Straż Miejska nie zapuszcza się w miejsca gdzie jest niebezpiecznie. jak oni będą patrolować brzegi Soły jak nie wszędzie da się wjechać samochodem. Do parku da się wjechać, a widział ich tam ktoś?, a grupy rozwydrzonej i bezkarnej młodzieży rozwala butelki, zaśmieca park, a SM patrzy na to jadąc samochodem ul. Spacerową i co?, a no nić, brak odwagi w działaniu. Jestem za ich likwidacją. Dziwne że Panowie burmistrzowie tak uparcie trzymają się przy zostawieniu tej nikomu niepotrzebnej formacji w Kętach. Ja osobiście liczyłem na Pana burmistrza Klęczara, ale jestem chyba nie pierwszym zawiedzionym wyborcą, a to się przedłoży na głosy w następnych wyborach.

 • marek 2015-08-17 07:45:27
  Zgadzam się z przedmówcą!, nie wqiem jak, nie wiem za ile ale ten teren powinien być bezwzględnie częściej patrolowany przez STraż Miejską i Policję!, jeśli w Kętach ma nadal funkcjonować straż miejska to trzeba zmienić jej godziny pracy i dodać obowiązków!, Soła wygląda jak zawsze ładnie ale te śmieci!, zdjęcia mówią same za siebie,brawo za poruszony temat i obrazowe zdjęcia!

 • Mao 2015-08-14 17:00:24
  Szanowni Państwo Kolejny raz pytam gdzie jest Straż Miejska i za co dostaje publiczne pieniądze? Domyślam się, że słowa te czytają ludzie, którzy płacą ze swoich podatków na tę służbę ok.pół miliona złotych rocznie. Kwota w przybliżeniu bo nakłady i finanse tej służby zostały utajnione mimo wielu pytań o ich ujawnienie.

 • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...