FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Szewska pasja – muzeum zaprasza na wystawę

Czym była szewska pasja? Do czego służyły kopyta? I dlaczego szewc bez butów chodzi? Już od wtorku 17 kwietnia w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach będzie można oglądać wystawę „Szewska pasja”. Wernisaż wystawy o godz. 17.00 w sali wystaw czasowych (I piętro) w kamienicy Rynek 16. Wstęp wolny!

Zorganizowana przez muzeum wystawa jest kolejnym wydarzeniem, prezentującym historię i dokonania kęckiego rzemiosła, z którego przecież miasto słynęło. W dawnych Kętach cech szewców był jedną z najliczniejszych i najprężniej działających organizacji w regionie. W okresie galicyjskim w mieście św. Jana Kantego szewstwem zajmowało się 70 warsztatów rzemieślniczych, wytwarzających rocznie około 40 tys. par butów. Dla porównania w całym powiecie bialskim, bez Białej, produkcja wynosiła 120 tys. Te liczby pokazują wagę podjętego przez muzeum tematu. A warto przy tej okazji przypomnieć, że o szewcach wspomina już dokument „założycielski” z 1277 roku.

Zwiedzający na wystawie będą mogli przyjrzeć się zaaranżowanemu warsztatowi szewskiemu, wypełnionemu szydłem, smołą, kopytami, dratwami, gładzikami i wieloma innymi narzędziami. Ich uwagę zwróci także stół cechowy z krzyżem, cechową skrzynią, księgą i dokumentami, będącymi świadectwem prężnej działalności rzemieślników. Oprócz tego w sali wystaw czasowych pojawią się utensylia pokrewnego rzemiosła – garbarskie zdzieraki, ośniki i kawałki skór z kęckich garbarni. 

Eksponaty i merytoryczna wartość to jednak nie jedyne zalety tej wystawy. – Podobnie jak w poprzednich latach, tak i teraz staraliśmy się stworzyć kilka interaktywnych stanowisk – mówi muzealny etnograf Justyna Majerska-Sznajder, jedna z autorek wydarzenia. – Jest więc sporo zabawy dla naszych najmłodszych zwiedzających: interaktywne tablice, film pokazujące pracę w warsztacie szewskim, a przede wszystkim stanowisko, gdzie każdy może spróbować swych sił w tej profesji – dodaje.

Całość dopełniają plakaty narracyjne, prezentujące historię obuwia w ogóle oraz obecność szewców i ich wyrobów w tekstach kultury, ale też w przysłowiach i powiedzeniach. – Mamy nadzieję, że wystawa zachęci naszych gości do poznania kiedyś prężnie działającego w Kętach rzemiosła – mówi kustosz muzeum Renata Bożek, współautorka wydarzenia. – Jesteśmy przekonani, że zabawa, jaka towarzyszy „Szewskiej pasji” pozwoli inaczej spojrzeć na modę i wiele innych zjawisk, towarzyszących produkcji obuwia.

Wystawie, którą można oglądać do 27 maja 2018 roku, towarzyszy folder.

 

„Szewska pasja” – wystawa w Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach (17.04-27.05.2018)

Wernisaż: wtorek 17 kwietnia 2018, godz. 17.00, muzeum - sala wystaw czasowych (I piętro), Rynek 16.

 

Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach

Rynek 16, 32-650 Kęty

muzeum@muzeum.kety.pl, www.muzeum.kety.pl

 

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...