FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Zmiana zasad udzielania dotacji

UWAGA. Zmiana zasad udzielania dotacji do zmiany systemu ogrzewania węglowego na proekologicznego.

Przedmiotem najbliższej sesji Rady Miejskiej w Kętach planowanej na koniec stycznia 2016 roku będzie przyjęcie „Programu ograniczania niskiej emisji dla Gminy Kęty” oraz zmiana dotychczasowych zasad udzielania dotacji celowych do wymiany starego systemu ogrzewania węglowego na proekologiczne.

Celem planowanej zmiany regulaminu udzielania dotacji do wymiany starego systemu ogrzewania jest zintensyfikowanie działań zmierzających do poprawy jakości powietrza, w tym w szczególności ograniczenia zjawiska tzw. „niskiej emisji” poprzez stworzenie dla mieszkańców jeszcze bardziej preferencyjnych warunków otrzymania dofinansowania zachęcających ich do inwestowania w nowoczesne urządzenia grzewcze o wysokiej sprawności cieplnej oraz niskich wskaźnikach emisji zanieczyszczeń.  

Projekt nowej uchwały zakładał będzie między innymi zwiększenie poziomu dofinansowania. Dotychczasowe dotacje udzielane były wyłącznie z gminnego budżetu i wynosiły do 50% kosztów zakupu jedynie źródła ciepła, jednak nie więcej niż 3 tys. zł. Nowe zasady udzielania dotacji przewidują, iż w przypadku pozyskania środków zewnętrznych z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie dotacja celowa wynosić będzie nawet do 90% kosztów kwalifikowanych przy zmianie na ogrzewanie gazowe, olejowe, elektryczne lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej i do 70% kosztów kwalifikowanych w przypadku przejścia na ogrzewanie oparte na paliwie stałym.

Planowane jest rozszerzenie zakresu kosztów kwalifikowanych podlegających dofinansowaniu o koszty poniesione na likwidację starego kotła lub pieca c.o., koszty montażu nowego źródła ogrzewania wraz z instalacją c.o. i c.w.u. oraz koszty zakupu i montażu armatury niezbędnej do funkcjonowania nowego systemu grzewczego.

Dofinansowanie do wymiany na kotły c.o. na paliwa stałe dotyczyć będą najnowocześniejszych urządzeń grzewczych dostępnych obecnie na rynku spełniających wymogi 5 klasy według normy PN-EN 303-5:2012, o konstrukcji zapewniającej automatyczny załadunek paliwa, bez dodatkowych rusztów stałych i elementów umożliwiających jego zamontowanie, tak aby wyeliminować możliwości spalania innych rodzajów paliw niż te dopuszczone przez producenta w instrukcji użytkowania kotła.

Zainteresowani mieszkańcy będą mogli ubiegać się o udzielenie dotacji po wejściu w życie nowego regulaminu w terminie ogłoszonego naboru wniosków, który planowany  jest na przełom lutego i marca 2016 roku. Niezmienną zasadą pozostaje fakt, iż dofinansowaniu podlegać będą wyłącznie koszty związane z przejściem na proekologiczny system ogrzewania poniesione przez mieszkańca po zawarciu z Gminą Kęty stosownej umowy dotacyjnej.

Szczegółowych informacji udziela Wydział Środowiska i Przedsiębiorczości Urzędu Gminy Kęty, ul. Rynek 7, 32-650 Kęty, I piętro, pok. 27 lub pod numerem telefonu: (33) 844 76 00 wew. 128.

Komentarze

  • master282828 2016-01-01 23:44:42
    Witam serdecznie Odnośnie artykułu chciałbym uprzejmie poinformować iż system ten jest tzw. o d... rozbić. Otóż jestem szczęśliwym posiadaczem nowo wybudowanego domku jednorodzinnego. Sam poswięciłem mnóstwo czasu ( 5 lat) i własnych pieniędzy aby zamieszkać z rodziną w wymarzonych 4-kątach. Tak do rzeczy. Byłem w urzędzie i pytałem o dotacje bo chciałem wyposażyć dom w ogrzewanie gazowe - ekologiczne. Pani poinformowała mnie o że dotacja mi nie przysługuje, bo jest to nowy budynek a dotyczy wymiany starych pieców na nowe. Ok. w takim razie zainstalowałem w domu piec i palę węglowy, klasyk z dodatkowym rusztem i spalam co mi się żywnie podoba:)))) Pozdrawiam P.S. To jest problem tzw błędnego koła - nowe budynki są nieklasyfikowane w dotacji - więc mogą sobie instalować tzw " smoluchy" piece a stare domy będą okropnie obdarzeni chojnością dotacji. - PYTAM GDZIE LOGIKA. JEDNEMU DACIE DOTACJĘ - WYMIENI PIEC A JA ZAMONTOWĄŁEM W NOWYM DOMU TRADYCYJNY I PALĘ W NIM CO CHCE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...