FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

25-lecie odrodzenie samorządności w Kętach

W tym roku mija 25 lat samorządności w Polsce. 8 marca 1990 r. Sejm RP uchwalił ustawę o samorządzie terytorialnym, a potem - w maju odbyły się pierwsze w pełni wolne wybory samorządowe. Otworzyło to drogę do tego by to obywatele sami decydowali o sprawach, które ich dotyczą. Tak na nowo zaczęła się odradzać się w Polsce samorządność. Z tej okazji w czwartek 24 września w Domu Kultury odbyła się uroczysta gala, na którą zaproszono wszystkich radnych, wójtów i burmistrzów minionego 25-lecia.

Na zaproszenie Burmistrza Gminy Kęty Krzysztofa Jana Klęczara udział w uroczystości wzięli również przedstawiciele samorządu terytorialnego z terenu powiatu na czele ze Starostą Oświęcimskim Zbigniewem Starcem i Wicestarostą Jarosławem Jurzakiem. Na Sali obecni byli dyrektorzy jednostek podległych gminie i pracownicy urzędu. Po przywitaniu zgromadzonych gości przez włodarza Gminy Kęty zaczęła się właściwa część gali.

Za pomocą prezentacji przygotowanej przez Dyrektor Muzeum w Kętach Martę Tylze–Janosz i Dyrektor Wydziału Rozwoju Urszulę Baczyńską-Śleziak, mieliśmy możliwość odbycia retrospektywnej podróży w przeszłość śladami historii kęckiego samorządu, który wbrew pozorom jest jednym z najstarszych w Polsce.Przed oczami zgromadzonych gości przewijały się stare zdjęcia i twarze poprzedników, którzy w niełatwych czasach naszej transformacji budowali kęcką wspólnotę obywateli. Dzięki fotografiom wróciły wspomnienia i na wielu twarzach można było zauważyć nieskrywane wzruszenie. 

Następnie nastąpiła najważniejsza część wczorajszej gali, czyli wręczenie pamiątkowych statuetek, wszystkim poprzednim burmistrzom i przewodniczącym rady miejskiej. Pamiątkowe statuetki odebrali: Władysław Surówka, Roman Olejarz, Krzysztof Jan Klęczar, a w zastępstwie nieobecnego Tomasza Bąka, były wiceburmistrz Dariusz Laszczak. Uhonorowano również byłych przewodniczących rady miejskiej: Piotra Klimczyńskiego, Adama Gasińskiego, Józefa Skudlarskiego, Eugeniusza Zawadzkiego oraz obecnie sprawującego tą funkcję Marka Nycza. Zwieńczeniem oficjalnej części gali było przemówienie Burmistrza Gminy Kęty, który na wstępie podziękował za tak liczne przybycie i podkreślił siłę kęckiego samorządu.

Na wszystkich zgromadzonych czekała jeszcze artystyczna niespodzianka w postaci występu amatorskiej grupy teatralnej ANTRAKT działającej przy Domu Kultury w Kętach, która wystawiła znakomitą komedię pt. „Kandydatki na żonę”. Scenariusz do sztuki napisał Andrzej Dembończyk a sztukę wyreżyserowała Barbara Siwiec. 

Po spektaklu wszyscy zgromadzeni mieli okazję spotkać się i porozmawiać w kuluarach o tych minionych 25 latach naszego samorządu i o nas samych, bo nie kto inny jak my wszyscy tworzymy naszą kęcką społeczność.

Komentarze

  • Tadeusz 2015-09-25 20:40:28
    Redakcjo-poprawcie błąd fleksyjny w tytule tekstu!I pozostałe...Nad stylem płaczę na osobności.

  • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...