FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Powrót tropików

Początkiem lipca nasz kraj nawiedziła fala upałów. Temperatura w cieniu znacznie przekraczała 30 stopni, a na choćby lekki, chwilowy deszcz dla ochłody nie można było liczyć przez kilka dni. Ostrzegamy – sytuacja powtórzy się, a nawet przybierze jeszcze większą skalę.

Wedle prognoz meteo, w tym tygodniu (zwłaszcza pod jego koniec) zawitają do nas iście afrykańskie upały. Z nieba poleje się żar, a słupki rtęci niebezpiecznie zbliżą się nawet do 40 stopni w cieniu. Temperatura w słońcu będzie znacznie wyższa, dlatego apelujemy o ograniczenie czasu spędzanego na zewnątrz do niezbędnego minimum.

Szczególną troską w tych gorących dniach należy objąć dzieci, osoby starsze i schorowane – tropikalny skwar może im wyrządzić największą szkodę. Zadbajmy również o komfort naszych czworonogów, którym gorąca aura doskwiera jeszcze bardziej niż nam, a także zwierząt wolno żyjących, np. poprzez wystawianie pojemniczków z wodą dla ptaków.

Pamiętajmy także o bezwzględnym zaopatrzeniu się w nakrycie głowy, stosowaniu kremów i emulsji z wysokim filtrem UV, wypijaniu dużych ilości płynów, właściwej garderobie (luźna, przewiewna odzież, która zasłania większą powierzchnię ciała) oraz klimatyzowaniu pomieszczeń (wentylatory, prowizoryczne kurtyny z wilgotnych prześcieradeł). Więcej szczegółów w artykule Nadciąga spiekota. Jak z nią walczyć?

 

źródło: www.twojapogoda.pl

Dodatkowo przypominamy – upalna pogoda w połączeniu z brakiem opadów znacznie podnosi ryzyko wystąpienia pożarów w lasach, w związku z czym musimy się liczyć z wprowadzanym okresowo zakazem wstępu na tereny leśne.

Z kolei korzystając z kąpielisk uważajmy, by zabawa w wodzie nie skończyła się tragedią – pływajmy tylko pod okiem ratowników, nie skaczmy do wody, a przede wszystkim nie raczmy się urokami akwenów po „kilku głębszych”.

Komentarze

  • marek 2015-08-04 14:54:57
    Może nie będzie tak źle i kurtyna się pojawi. Osobście sobie nie wyobrażąm takiej spiekoty!

  • Ciekawski 2015-08-04 13:01:32
    A gdzie są kurtyny wodne miały być a nie ma.I chyba nie będzie.

  • Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...