FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Czytelnik Roku 2018

Za nami trzynasta edycja konkursu Czytelnik Roku, którego celem jest rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży. Na to zaszczytne określenie czytelnicy Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach pracują cały rok kalendarzowy, od pierwszego stycznia do końca grudnia, a nagrody przyznawane są w trzech kategoriach wiekowych: dzieci do lat 7, dzieci z klas I-IV, oraz dzieci i młodzież z klas V-VIII oraz uczniowie gimnazjum.

O przyznaniu tytułu decyduje oczywiście liczba wypożyczonych książek. Zaproszeni 7 lutego na uroczystą galę laureaci przeczytali łącznie 5733 książki.

Czytanie wpływa wszechstronnie, wypełnia wszystkie przestrzenie rozwoju dziecka: intelekt, emocje, także rozwój społeczny, ale i wiele innych, niezdefiniowanych obszarów, bo każdy moment czytania i każdy tekst inaczej działa na dziecko. Czytanie na pewno stymuluje rozwój intelektualny, przyspiesza rozwój mowy, rozwija umiejętności komunikacyjne, rozbudowuje pamięć dziecka, pobudza do kreatywności, tworzenia rzeczywistości poprzez słowa i różne pomysły działań - dziecko samo kreuje swoje zabawy na podstawie tego, co czyta.

Czytanie buduje zdolności przeżywania: dostrzegania, nazywania emocji i odczuwania ich, nawet tych najsilniejszych, w sposób bezpieczny. Przeżycia są „ukryte” w bohaterze bajki, historie i bohaterowie budują w dzieciach odwagę do wyrażania uczuć. Czytanie to czynność niespieszna – pozostawia pole i przestrzeń, by dziecko uczyło się procesu przemyśliwania i rozumienia spraw. Czytając nie tylko przyjmuje bodźce i reaguje na nie – może je przepracować, ocenić, ustosunkować się do nich.

Uroczystość wręczenia nagród najbardziej zagorzałym czytelnikom uświetnił swą obecnością zastępca Burmistrza Gminy Kęty - Rafał Ficoń, który podkreślił rolę czytania w wychowaniu młodych pokoleń i pogratulował wspaniałych osiągnięć czytelniczych. Atrakcją wieczoru był występ Teatru „Kwadryga„ z Bielska Białej.

Laureatami w kategorii dzieci do lat 7 zostali: Emilia Nowicka, Aleksander Mądro, Anna Kanik, Igor Grabski, Emila Laszczak, Julia Malarz, Jagoda Pudełko, Liwia Rusinek, Mateusz Siwek, Julita Oczko, Jagoda Zawarus, Milena Izbińska, Antoni i Stanisław Bryzek, Maja Lach, Wiktoria Kasperek, Franciszek Miejski.

Laureaci w kategorii dzieci z klas I-IV to Nadia Gara, Bartłomiej Chwierut, Natalia Domasik, Konrad Urbaniec, Natalia Grabska, Mateusz Nikiel, Szymon Bezwiński, Tymoteusz Micorek, Tomasz i Michał Machnik, Aleksandra i Katarzyna Kusak, Zofia Pawlusiak, Natalia Hanzlik, Emila Wadoń i Jakub Żmuda.

Laureaci w kategorii klas V-VIII oraz gimnazjaliści to Martyna Bryja, Amelia Mreńca, Martyna Gawlińska, Patryk Sendecki, Wiktoria Hrapkowicz, Agata Domasik, Giulia Gigoń, Marta Budzińska, Monika Kajdas, Miłosz Kozieł.

Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy samych niezapomnianych lektur w 2019 roku.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...