FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Noc Muzeów 2019. Kęty wróciły do swych średniowiecznych początków!

Rycerskie walki, turnieje dla dzieci, nauka średniowiecznego tańca, spacer śladami słynnych kęczan, warsztaty, wykład, zwiedzanie ekspozycji z latarkami i w bardziej tradycyjnych warunkach – podczas Nocy Muzeów 2019 w Kętach atrakcji nie brakowało! W wydarzeniach organizowanych przez Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego 18 maja wzięło udział ponad 300 osób!

Zaczęło się od pokazu walk rycerskich w wykonaniu Chorągwi Żywieckiej. Rynek na ten czas zamienił się w arenę dla rycerzy, którzy w ciężkich zbrojach efektownie zaprezentowali wojenne rzemiosło z okresu średniowiecza. W tym czasie grupa pasjonatów lokalnej historii postanowiła z dr Martą Tylza-Janosz odkrywać tajemnice kęckiej nekropolii, podążając szlakiem znanych osób związanych z miastem św. Jana Kantego. Sporą atrakcją organizowaną od lat przez muzeum jest zwiedzanie ekspozycji stałej z latarką – i w tym roku dzieci licznie i chętnie brały udział w tym przedsięwzięciu. Rodzice z kolei mogli obejrzeć w film „Muzeum utracone”.

Kolejne atrakcje sprawiały, że muzeum pękało w szwach. Zorganizowany na dziedzińcu kamienicy Rynek turniej łucznicy przyciągnął młodych następców Robin Hooda – na startujących czekały upominki, a na zwycięzców nagrody i dyplomy! Kilkadziesiąt osób podziwiało skarby kęckiej placówki, które wypełniają ekspozycję stałą. W tym czasie w sali wystaw czasowych muzealnicy zaprosili uczestników Nocy na warsztaty poświęcone budowie i rozwojowi średniowiecznego miasteczka. Jak się okazuję karton i nożyczki to wciąż idealne narzędzia do tego, by miło spędzić czas. Prawdziwym wyzwaniem dla odwiedzających tego dnia muzeum była nauka średniowiecznego tańca i turniej rycerski dla dzieci. Przedstawiciele Chorągwi Żywieckiej okazali się na tyle dobrymi nauczycielami, że gdyby dziś ogłoszono casting do remake’u „Krzyżaków”, to wszyscy moglibyśmy spróbować swych sił w aktorstwie.

Zwiedzanie ekspozycji trwało do późnych godzin wieczornych. Wieczorem sympatycy kęckiego muzeum mieli okazję wysłuchać prelekcji dr Marta Tylza-Janosz. Usłyszeli m.in. o nowych hipotezach dotyczących początków miasta, mieszkańcach Kęt z epoki nowożytnej, a także o świeżych odkryciach. Noc muzeów zakończył efektowny teatr ognia w wykonaniu pań z Chorągwi Żywieckiej, co przybyli na Rynek chętnie uwieczniali na zdjęciach.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...