FACEBOOK...

Komentowane artyku³y...

"Rozum–Wiara–Mi³osierdzie" - w Kêtach powsta³o Bractwo ¦wiêtego Jana Kantego

Dekretem ordynariusza Diecezji Bielsko-¯ywieckiej biskupa Romana Pindla powo³ane zosta³o Bractwo ¦wiêtego Jana Kantego, powsta³e przy parafii ¶w. ¶w. Ma³gorzaty i Katarzyny w Kêtach. Uroczysta inauguracja odby³a siê 10 listopada 2019 r. w kêckim ko¶ciele. Mszy ¦wiêtej przewodniczy³ bp. Roman Pindel. O oprawê muzyczn± zadba³ parafialny Chór ¦wiêtojañski i Orkiestra Dêta z Nowej Wsi.

Jak podkre¶laj± cz³onkowie Bractwa ¦wiêtego Jana Kantego, to idea zespolenia elementów duchowych i materialnych w propagowaniu i wcielaniu na co dzieñ kultu patrona Kêt spowodowa³a powstanie Bractwa, a ju¿ wcze¶niej obecni cz³onkowie anga¿owali siê w organizacjê corocznych odpustów ku czci wielkiego kêczanina. To w³a¶nie w roku 2017, w 250. rocznicê kanonizacji ¶wiêtego zrodzi³a siê inicjatywa utworzenia wspólnoty, której celem jest propagowanie osoby, dzie³a i kultu ¶w. Jana.

W takcie Eucharystii odczytano dekret inauguruj±cy dzia³alno¶æ Bractwa, a biskup Roman Pindel po¶wiêci³ sztandar wspólnoty. Sztandar ten, jako znak reprezentacyjny i symbol jedno¶ci i braterstwa, wykonany zosta³ w Pracowni Haftu Artystycznego Augustyny i Adriana Stabla w Godowie. Jego awers przedstawia wyhaftowane popiersie ¶w. Jana w stroju profesora Akademii Krakowskiej, z napisem Bractwo ¦wiêtego Jana Kantego. Kêty. Rok za³o¿enia 2019 oraz otaczaj±ce go s³owa Rozum – Wiara – Mi³osierdzie, ¶w. Jan Kanty 1390–1473. Rewers zawiera fasadê ko¶cio³a ¦wiêtego Jana Kantego w Kêtach z otaczaj±cym go napisem CIEBIE ¦WIÊTY DA£Y KÊTY. Strój cz³onków Bractwa nawi±zuje swym stylem do profesorskiej togi. Inicjatorem i pomys³odawc± strojów oraz sztandaru jest prezes Bractwa Krystyna Kowalczyk. Zarówno kolorystyka, jak i projekt sztandaru, tog i legitymacji to jej aran¿acja. Prace nad ich przygotowaniem trwa³y pó³ roku, przy wsparciu i pomocy osób nale¿±cych do wspólnoty.

W homilii bp. Pindel, wskazuj±c na obecn± w Ko¶ciele od kilku lat tendencjê do odradzania siê Bractw, zwróci³ uwagê na ich znaczenie, podkre¶laj±c, ¿e powstanie Bractwa ¦wiêtego Jana Kantego w Kêtach to wyraz wiary grupy osób przejêtych wielko¶ci±, ¶wiêto¶ci± i wspania³o¶ci± ¶w. Jana z Kêt.

Biskup Roman Pindel, ks. infu³at W³adys³aw Gasid³o, proboszcz parafii ¶w. ¶w. Ma³gorzaty i Katarzyny w Kêtach ks. Zbigniew Jurasz oraz burmistrz Gminy Kêty Krzysztof Jan Klêczar otrzymali honorowe legitymacje Bractwa ¦wiêtego Jana Kantego.

Przez ca³± niedzielê mo¿na by³o tak¿e podziwiaæ odnowion± kapê liturgiczn± z tureckiej tkaniny z XVII w, pochodz±c± z kaplicy ¶w. Jana Kantego w Kêtach. Jak podkre¶li³ dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Bielsku-Bia³ej ks. dr Szymon Tracz, gdzie kapa przechowywana jest jako depozyt parafii ¶w. ¶w. Ma³gorzaty i Katarzyny, to jeden z najcenniejszych paramentów liturgicznych zachowanych na terenie diecezji bielsko-¿ywieckiej. Uszyta zosta³a ona z aksamitnej tkaniny, któr± podarowa³ parafii król Jan III Sobieski. W ub. roku dziêki podjêtym staraniom uda³o siê przeprowadziæ specjalistyczn± konserwacjê i przywróciæ kapie jej dawny blask.

Obok ustawionej na specjalnym stojaku przed o³tarzem kapy widnia³a fotograwiura z 1900 roku, wykonana w oparciu o obraz Jana Matejki z 1883 roku „Jan III Sobieski pod Wiedniem”. Obraz ten do dzi¶ wisi w Muzeach Watykañskich.

Komentarze

Tutaj mo¿esz zostawiæ komentarz aby to zrobiæ musisz byæ zalogowany. Mo¿esz to zrobiæ tutaj...