FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Monografia historyczna Kęt w dwóch tomach - pierwsza próba tak szerokiego spojrzenia na lokalną historię

Dwutomowa pozycja pt. "Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna" to publikacja, przedstawiająca nie tylko dzieje samego miasta, ale także okalających je wsi. Monografia ułożona jest w sposób chronologiczny. Na podstawie badań archeologicznych sięga czasów, zanim pojawiły się pierwsze kronikarskie wzmianki, czyli 1242 roku.

Jeden ze redaktorów monografii dr Konrad Meus z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie podkreśla, że publikacja przybliża wiele nieznanych dotąd wydarzeń, dat i faktów. Zaskakującym odkryciem jest choćby wygląd herbu, jak również potwierdzenie faktu, że miasto otoczone było murami obronnymi. Dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz dodaje, że tak jest również w przypadku jednej z najważniejszych dat związanej z nadaniem Kętom praw miejskich. Wcześniej przyjmowało się, że miało to miejsce między 1260 a 1277 rokiem. Badania przeprowadzone w trakcie prac nad monografią pozwoliły sprecyzować ten przedział czasowy do 1267 roku. Okazało się, że Kęty są starsze niż sądzono. Także rozdział poświęcony okresowi II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Kętach doczekał się szerokiego i dokładnego opracowania.

Początkowo zakładano, że monografia wydana zostanie w formie jednego tomu. Podczas prac okazało się jednak, że materiałów jest tak dużo, a do tego niezwykle ciekawych i całkiem nieznanych, że podjęto decyzję opracowania dwóch tomów. Pierwszy kończy się na 1772 roku, drugi - 1945. W monografii dużo miejsca poświęcono także całej gminie, gdyż trudno było opowiedzieć historię Kęt w oderwaniu od otaczających je wsi. Oba tomy to też jedna ciągła opowieść o mieszkańcach, bo jak podkreślają autorzy „historia musi mieć twarz”. W opracowaniu pojawia się ponad 3 tys. nazwisk, 200 fotografii, kilkadziesiąt dotąd niepublikowanych map i zestawień.

Projekt opisania historii Kęt w tej formie pojawił się w 2010 roku, ale prace nabrały tempa dopiero od 2014 roku. - Pięć lat to nie jest dużo jak na monografię. Jest to bardzo żmudna praca, czasami, żeby wyłuskać jakąś ważną informację trzeba było sprawdzić wiele źródeł, przeprowadzić kwerendy w wielu archiwach polskich i zagranicznych – zaznacza historyk z krakowskiej uczelni.

Poszukiwania prowadzone były m.in. w archiwach we Lwowie, Wiedniu, Jerozolimie, gdzie autorzy szukali śladów po ludności żydowskiej, która zamieszkiwała w Kętach. Książkę tworzą teksty dwunastu autorów, którzy pracowali pod okiem trójki redaktorów: dr Konrada Meusa (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie), dr Marty Tylzy-Janosz oraz Doroty Żurek (Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN w Krakowie). Monografia łączy przedstawicieli środowisk naukowych z różnych regionów Polski. Autorzy to na co dzień pracownicy uniwersytetów: Pedagogicznego, Jana Pawła II, Śląskiego czy Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W prace byli też zaangażowani badacze z Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Instytutu Pamięci Narodowej czy bielskiego oddziału Archiwum Państwowego w Katowicach. Swój udział w projekcie mają też pracownicy Muzeum w Kętach.

Premiera książki „Kęty. Blaski i cienie miasta w minionych wiekach. Monografia historyczna” odbyła się 13 grudnia 2019 r. w remizie OSP w Kętach. Podczas wydarzenia obecni na premierze redaktorzy opowiadali o ciekawostkach, na jakie natrafili przygotowując swoje rozdziały. Odebrali oni gorące podziękowania z rąk dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marty Tylzy-Janosz. Dziękowano także osobom zaangażowanym w pomoc w zbieraniu materiałów oraz tym, którzy na co dzień wspierają działalność kęckiego muzeum.

Patronat nad publikacją objął Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...