FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Informacja o stanie porządku publicznego i bezpieczeństwa oraz o stanie ochrony przeciwpożarowej w Gminie Kęty

W piątek, 24 lutego, w ramach obrad XXIX sesji Rady Miejskiej w Kętach odbyły się prezentacje informacji o stanie porządku publicznego i bezpieczeństwa oraz o stanie ochrony przeciwpożarowej w Gminie Kęty.

Prelekcje kolejno prowadzili: Krzysztof Kasperek - kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach, Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej w Kętach, Józef Szafran – Komendant Gminny ZOSP RP oraz Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości Gminy Kęty.

Krzysztof Kasperek - kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach

Informacja o stanie bezpieczeństwa Gminy Kęty za rok 2016

Stan etatowy – 42 policjantów, jeden pracownik korpusu służby cywilnej, trzy stanowiska pozaetatowe

Zagrożenia przestępczością kryminalną na terenie Gminy Kęty (najczęściej o charakterze pospolitym): kradzieże, kradzieże z włamaniem, uszkodzenie rzeczy, przestępstwo związane z narkomania, przestępstwa drogowe, nietrzeźwi kierujący pojazdami.

Ilość postępowań w roku 2016: 380 postepowań przygotowawczych w związku z czynami zabronionymi, 236 postepowań przygotowawczych w sprawie przestępstw o charakterze kryminalnym.

Wykrywalność w roku 2016: wykrywalność przestępstwa – 77,3%, wykrywalność przestępstw kryminalnych – 73,5% (najwyższy wskaźnik od 2012r.).

Jednym z podstawowych priorytetów KP w Kętach jest przeciwdziałanie narkomanii i utrzymanie wysokiego poziomu ujawniania sprawców tych przestępstw.

Postępowania antynarkotykowe: w roku 2016 w KP w Kętach wszczęto o dwa postępowania przygotowawcze mniej niż w roku 2015 przy liczbie przestępstw stwierdzonych 92 razy. W roku 2016 wszczęto 8 spraw, a w toku wykonywania tych czynności stwierdzono 149 czynów przestępczych.

Działalność prewencyjna: do zapewnienia porządku w miejscach publicznych program realizują wszystkie piony KP w Kętach, jednak główny ciężar spoczywa na pionie prewencji.

Zdarzenia w roku 2016: 326 zdarzenia drogowe, w tym 28 wypadków drogowych (35 rannych, 2 osoby zabite), 298 kolizji drogowych.

Zatrzymania w roku 2016: 48 nietrzeźwych kierujących pojazdami mechanicznymi, u których stwierdzono ponad 0,5‰ w wydychanym powietrzu. Przebadano 4540 osób kierujących pojazdami mechanicznymi nie mechanicznymi.

W 2016r. zatrzymano na gorącym uczynku 100 sprawców przestępstw – nie wliczając nietrzeźwych kierujących pojazdami.

Interwencje policji w roku 2016 - 2853.

Wykroczenia stwierdzone ogółem – 3258 (mandaty, pouczenia, skierowanie wniosku o ukaranie do sądu). Liczba mandatów karnych - 1266.

Krajowa Mapa Zagrożeń (miejsca spożywania alkoholu, rajdy motocyklowe, samochodowe i inne) – w roku 2016 odnotowano 40 takich zagrożeń, z czego 5 było potwierdzonych.

Działania prewencyjne w 2016r - akcje: Bezpieczne ferie, Bezpieczne wakacje, Bezpieczna droga do szkoły, Bezpieczny pieszy, Bezpieczny senior i inne.

Działania profilaktyczne podejmowane są na bieżąco: akcja Pasy, Alkohol i narkotyki.

Organizowanie wspólnych patroli ze Strażą Miejską w godzinach nocnych – ułatwia i poprawia skuteczność podejmowanych działań.

Pytania:

Radny Łukasz Plewniak: Pytanie odnośnie problemu zwanego wyścigami samochodowymi. Był problem przy kortach, przy Hejnale, na ta chwilę część tych samochodów przeniosła się na inne dzielnice, miedzy innymi na Podlesie. Chodzi o stan techniczny tych pojazdów – czy jest możliwość kontroli stacji diagnostycznych, które takim samochodom podbijają przeglądy i dopuszczają do ruchu (samochody budzą wątpliwość co do stanu technicznego).

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: jeżeli w zatrzymanym samochodzie stwierdzimy wystąpienie warunków technicznych, które dyskwalifikują go do ruchu drogowego – zatrzymujemy dowód rejestracyjny i kierujemy na dodatkowe badania.

Radny Łukasz Plewniak: Czy już jakieś dowody zostały zatrzymane?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: na bieżąco zatrzymujemy dowody.

Radny Andrzej Bryzek: Na Komisji Spraw Organizacyjno-Regulaminowych zaniepokoiła nas ilość wypadków i kolizji drogowych, w tym celu na wniosek Komisji pan przewodniczący Rady wystąpi do KP w Kętach z prośba o analizę ilości, miejsca, przyczyn, by można było przyjrzeć się bliżej kolizjom i spróbować ustalić przyczyny (zła organizacja ruchu, złe oznakowanie, czynnik ludzki).

Radny Łukasz Plewniak: Na czym polega weryfikacja zdarzeń związanych z Krajową Mapą Zagrożeń? Skąd taka różnica pomiędzy potwierdzonym a niepotwierdzonymi zgłoszeniami?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Mapa zagrożeń nie służy do zgłaszania nagłych interwencji. Służy do zgłaszania zagrożeń, które są nagminne na danym terenie. Po zgłoszeniu teren zostaje objęty przez pewien czas nadzorem i poddany weryfikacji.
Prośba do mieszkańców: dotyczy rajdów samochodowych, organizowanych w ostatnim czasie w Łękach, na ul. Akacjowej. Jeżeli mieszkańcy widzą, że w danym momencie cos takiego ma miejsce, prosimy niezwłocznie o telefon do Komisariat Policji w Ketach – skierujemy patrol policji – bardzo nam to ułatwi sprawę.

Radny Andrzej Wiśniowski: Jak wygląda praca na terenie Gminy Kety policjantów z ruchu drogowego?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Wykonują czynności na drogach głównych, jak i drogach z terenu Gminy Kęty.

Radny Andrzej Wiśniowski: Czy to są policjanci z Komendy Powiatowej w Oświęcimiu?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Tak.

Radny Andrzej Wiśniowski: Czy jest jakaś wydzielona grupa, która zajmuje się Kętami?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Nie.

Józef Szafran – Komendant Gminny ZOSP RP: Dobrze by było uświadomić mieszkańcom, że jest alkomat stacjonarny. Czy mieszkańcy chętnie korzystają z alkomatu i czy są prowadzone jakiekolwiek statystyki?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Nie prowadzimy statystyk. Alkomat został zamontowany, aby osoby bez obaw mogły wejść do komisariatu i sprawdzić swój stan trzeźwości. Mieszkańcy licznie i chętnie korzystają z tej możliwości.

Radny Wiesław Gawęda: Czy przez fakt, ze łączą się patrole policji i Straży Miejskiej posiadacie dodatkowy radiowóz?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Tak. Prowadzimy razem patrole w czwartek, piątek i sobotę.

Radny Wiesław Gawęda: Wśród mieszkańców pojawia się pytanie, czy potrzebna jest Straż Miejska, czy nie lepiej zwiększyć ilość etatów policji?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Straż Miejska jest bezwzględnie potrzebna w naszej gminie. Wykonuje wiele czynności, których my nie wykonujemy, jak choćby kontrola spalania w piecach.

Radna Urszula Włodarczyk: Na terenie Gminy Kety jest monitoring. W jaki sposób ułatwia to pracę policji?

Krzysztof Kasperek – kierownik rewiru dzielnicowych Komisariatu Policji w Kętach: Mamy nadzieje, ze tych kamer będzie więcej. Bardzo pomogłoby to w pracy i ułatwiło wykrywanie przestępstw.

 

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej w Kętach

Główne działania Straży Miejskiej w roku 2016

- pełnienie służby patrolowej – prewencja
- kontrola porządku ruchu drogowego – parkowanie
- ochrona porządku podczas zgromadzeń i imprez
- doprowadzenie osób nietrzeźwych do izby wytrzeźwień
- egzekwowanie przepisów porządkowych prawa miejscowego (regulamin dot. czystości i porządku, ustawa o odpadach)
- egzekwowanie porządku u zarządców i gospodarzy
- gospodarka odpadami
- spalanie odpadów w piecach

Interwencje w roku 2016:
522 interwencji związanych z kodeksem wykroczeń, 810 pouczeń, 184 mandaty karne, 31 wniosków o ukaranie skierowanych do sądu, 201 spraw przekazanym innym instytucjom.

Wykroczenia w ruchu drogowym w roku 2016:
- ujawnione wykroczenia – 559, pouczenia – 384.
Dostęp do miejsc dla osób niepełnosprawnych jest szczególnie pilnowany.

Wykroczenia związane z ustawą o utrzymaniu porządku i czystości w gminach w roku 2016:
- ujawnione wykroczenia – 138, pouczenia – 111, sprawy przekazane innym instytucjom – 23, wnioski o ukaranie – 4.

Wykroczenia związane z ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi w roku 2016:
- działania – 53, pouczenia – 110, mandaty karne – 40, wnioski o ukaranie – 12.

Inne interwencje zgłaszane przez mieszkańców w roku 2016:
- związane z ruchem drogowym, zniszczenie mienia, zakłócanie ładu i porządku, związane ze zwierzętami).

Inne działania:
- konwojowanie dokumentów dla Gminy Kęty
- współpraca z policją (patrole mieszane)
- współpraca z GOPS, OSP.

Jeden wspólny cel – bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Radna Mirosława Nycz: Czy zdarzyło się, żeby ktoś z mieszkańców nie wpuścił strażników do domu i uniemożliwił kontrolę instalacji?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Spotykamy się z ogromną życzliwością, nawet w tych domach, gdzie ujawniliśmy spalanie odpadów i musieliśmy wręczyć mandaty.

Radny Łukasz Plewniak: W dzielnicy Podlesie dużym problemem są dzikie wysypiska śmieci. Czy są dane statystyczne, dot. wykrywalności sprawców tych wykroczeń? Jak wygląda to procentowo w stosunku wszystkich tego typu interwencji?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Dość trudne pytanie. Jeżeli chodzi o duże dzikie wysypiska wykrywalność mamy na poziomie 50%. Jeżeli chodzi o małe wysypiska, lub wyrzucanie śmieci np. przy drogach to jest bardzo trudny temat.

Radny Lesław Kuźma: W związku z tym, ze będą teraz organizowane zebrania w sołectwach moja prośba dotyczy przygotowania ulotek informacyjnych dot. spalania śmieci.

Radny Wiesław Gawęda: Jedna sprawa dotyczy sprzątania po pieskach i moja uwaga: jest zbyt mało pojemników, z których można zabrać woreczki. I druga sprawa: niewykaszane pola.

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Nie ma podstaw prawnych zmuszających właścicieli do wykaszania działek. Jest to dla nas ogromny problem (gryzonie, zagrożenie w ruchu drogowym, zagrożenie pożarowe). Najlepiej zgłosić taka sytuacje do SM – ustalamy właściciela nieruchomości, jedziemy do niego, rozmawiamy i w 95% to skutkuje.

Radny Łukasz Plewniak: Bardzo często mieszkańcy nie wiedza do kogo się zwrócić w sprawie dzikich wysypisk. Czy byłaby możliwość przeprowadzenia kampanii informacyjnych z wyraźnie zaznaczonym numerem telefonu i podstawowymi sposobami zachowań dla mieszkańców, żeby wiedzieli, że również tymi sprawami zajmuje się SM. I żeby takie kampanie stały się cykliczne, np. raz na kwartał.

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Myślę, że to jest do zrobienia. Że nie będzie żadnego problemu.

Radny Piotr Żmuda: Kto poinformował SM o wysypiskach, martwych ptakach i innych zdarzeniach?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Generalnie takie informacje przekazują nam mieszkańcy.

Radny Piotr Żmuda: Mam apel do mieszkańców, aby informowali odpowiednie służby o takich zdarzeniach. Aby korzystali też w tym celu z portali społecznościowych, publikowali zdjęcia – stwarza to możliwość monitorowania.

Radny Marek Nycz: Panuje opinia, że ludzie pala śmieciami z biedy. Czy to się potwierdza?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Bieda jest często przyczyna tego, że ludzie pala odpadami, to prawda. Jednak nie wszędzie, gdzie przeprowadzaliśmy kontrole i stwierdziliśmy spalanie odpadów można powiedzieć, że ktoś był biedny. Moim zdaniem to ludzka głupota.

Radny Andrzej Bryzek: Jak w tym roku wyglądała sprawa bezdomności? Czy były interwencje w sytuacjach zagrożenia życia? Czy SM ma informacje na temat ilości osób bezdomnych i miejscach ich przebywania?
Czy SM monitoruje stan dróg i zgłasza zagrożenia?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Jeżeli chodzi o bezdomnych współpracujemy z dyrekcją Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, który prowadzi ogrzewalnię dla bezdomnych. Niepokojące jest to, ze z roku na rok liczba bezdomnych stale rośnie. Naszym stałym zadaniem jest sprawa zagrożenia zdrowia i życia osób bezdomnych.
Jeśli chodzi o drugie pytanie to współpracujemy z Urzędem Gminy Kęty, monitorujemy stan dróg i przekazujemy informacje na bieżąco.

Radny Wiesław Gawęda: W ub. roku był problem wnyków w Nowej Wsi i uduszone sarny. Czy udało się namierzyć sprawcę? Czy teren ten jest patrolowany?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Pytanie powinno być skierowane do komisariatu policji. My współpracujemy z kołami łowieckimi, są miejsca, które kontrolujemy w służbach mieszanych. Trudny temat.

Radna Dorota Kusak: Czy SM karała mieszkańców z powodu wałęsających się poza ogrodzeniami psów? Czy były interwencje w tej sprawie i mandaty?

Zbigniew Kanik – komendant Straży Miejskiej: Tak karała. To jest stałe zadanie. Mamy z tym spory problem w Nowej Wsi. Apeluję do mieszkańców, bo nie chodzi tylko o bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły. To jest tez duże zagrożenie na drodze dla kierowców i pieszych.

 

Józef Szafran – Komendant Gminny ZOSP RP

Stan osobowy poszczególnych jednostek OSP w Gminie Kęty:
Bielany – 107, Bulowice – 74, Kęty – 98, Podlesie – 86, Łęki – 106, Malec – 104, Nowa Wieś – 83, Witkowice – 65.

Członkowie OSP posiadający uprawnienia do czynnego udziału w działaniach ratowniczych:
Bielany – 27, Bulowice – 24, Kęty – 58, Podlesie – 24, Łęki – 28, Nowa Wieś – 21, Witkowice – 20.

Osoby, które ukończyły kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy:
Bielany – 10, Bulowice – 9, Kęty – 36, Podlesie – 18, Łęki – 9, Malec – 8, Nowa Wieś – 6, Witkowice – 8.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza – 179 członków łacznie

Szkolenia w roku 2016:
- kurs podstawowy – 26
- kurs ratownictwa technicznego – 7
- kurs kierowców konserwatorów – 19
- kurs dowódców – 4
- kurs naczelników – 8
- kurs pilarzy – 27


Interwencje jednostek OSP Gminy Kęty w roku 2016 łącznie:
- pożary – 98, miejscowe zagrożenia – 280, alarmy fałszywe – 11.

Akcje prewencyjne w roku 2016:
„Nie dla czadu” – we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kętach rozdano czujniki czadu.

Apel do mieszkańców: niezwłocznie wzywać Straż Pożarną w sytuacji podejrzenia wydzielania się tlenku węgla.

Inne działania:

- udział OSP w wypadkach komunikacyjnych – należy podkreślić rolę doposażenia jednostek z uwagi na konieczność użycia sprzętu hydraulicznego
 - neutralizacja plam oleju
- powodzie, umacnianie wałów, interwencje w sprawie zwierząt i inne

Współorganizowanie spotkania wigilijnego dla bezdomnych.

Ćwiczenia – ciągłe uzupełnianie wiedzy we współpracy z innymi służbami
- z zakresu udzielania pierwszej pomocy
- próbne ewakuacje (zapobieganie panice) i inne

Radny Wiesław Gawęda: Jak wygląda sytuacja w Gminie Kęty jeśli chodzi o roztopy?
Jak Pan Komendant ocenia akcję gaszenia drzwi Urzędu Gminy?

Józef Szafran – Komendant Gminny ZOSP RP: Jeżeli chodzi o cieki wodne to na chwilę obecną nie ma żadnego zagrożenia. Zawsze działamy wcześniej prewencyjnie, robimy objazdy.
W sprawie gaszenia drzwi Urzędu Gminy – zachowanie było bardzo profesjonalne. Prawidłowe działanie, powiadomienie straży i policji.

Radna Urszula Włodarczyk: Czy były już w tym roku interwencje w związku z roztopami?

Józef Szafran – Komendant Gminny ZOSP RP: Na chwilę obecną nie było.

 

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości Gminy Kęty

Podmioty odpowiedzialne za utrzymanie cieków na terenie Gminy Kęty:
Korytem rzeki Soły zarządza Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie.
Wały przeciwpowodziowe rzeki Soły oraz inne cieki naturalne nadzoruje Małopolski Zarząd Melioracji Urządzeń Wodnych w Krakowie.
Rowy melioracyjne – Miejsko - Gminna Spółka Wodna w Ketach.
Urządzenia odwadniające, rowy, Młynówka Czaniecka – Urząd Gminy Kęty.

W ubiegłym roku został przyjęty Plan Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla obszarów dorzecza Wisły, w którym wykazane są również zadania z terenu Gminy Kety. Zadaniem planu jest ograniczenie potencjalnych negatywnych skutków powodzi. Okres realizacji planu: 2016 – 2021.

Pozostałe szkody do odbudowy na linii brzegowej rzeki Soły (obwałowanie) i inne:
- naruszone umocnienia brzegowe od strony dzielnicy Kęty Podlesie
- wyrwa brzegowa na wysokości Nowej Wsi
- wyrwa w Bielanach poniżej mostu
- wyrwy powyżej mostu drogowego w Łękach
- podniesienie brzegów Młynówki

Zadania ujęte w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym to m.in.:
- budowa lewego i prawego wału w Bielanach
- modernizacja wału kanału Ulgi w Nowej Wsi na odcinku od ul. Oświęcimskiej do ul. Staszica
- obwałowania na Leśniówce

Zadania modernizacji w roku 2016 to m.in.:
- odcinkowe umocnienia lewego brzegu w ramach przebudowy drogi Keckie Góry Południowe
- piąty etap konserwacji rowu przez wieś w Bielanach
- modernizacja odwodnienia w rejonie skrzyżowania w Nowej Wsi ul. Konarskiego i ul. Reymonta
- naprawa wodociągu odprowadzającego wodę z lasu komunalnego w Kętach przy ul. Żeromskiego
-odtworzenie zniszczonych umocnień rowu odwadniającego w Bulowicach
- odmulenie Młynówki Łęckiej na odcinku ponad 1 km

Corocznie wykonywane jest bieżące utrzymanie gminnych urządzeń – obkaszanie, odmulanie rowów

Plany na rok 2017 to m.in.:
- rozpoczęcie odbudowy odwodnienia w rejonie Wierzbowej Kańczuga – będzie to rurociąg z syfonem pod drogą wojewódzką i jednocześnie odwodnienie drogi wojewódzkiej
- wykonanie odwodnienia w rejonie skrzyżowania od ul. Głowackiego w Kętach do ujścia potoku

Radny Łukasz Plewniak: Jaka jest perspektywa realizacji zadań ujętych w Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym?

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości: 2016 – 2021, ale ma to być program ruchomy, po roku 2021 będzie się tworzyć jego kontynuacja.

Radny Łukasz Plewniak: Czyli nie jest powiedziane, że do 2021 roku przedstawione dziś zadania zostaną zrealizowane?

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości: Nie, sa to zadania własne gminy, poza Młynówką Czaniecką. Ponadto związane to jest z planem powstania nowej instytucji Wody Polski, w związku z ustawą Prawo Wodne.

Radny Łukasz Plewniak: Czy, jeżeli planowane zabiegi odwodnienia ulic Partyzantów i Kolbego w dzielnicy Podlesie nie zdadzą egzaminu (chodzi o podlewanie piwnic) są jakies plany na przyszłość w tej sprawie?

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości: W tej chwili cała woda, która spływa z lasu przy ul. Kolbego jest kierowana na odwodnienie pasa drogowego przy ul. Partyzantów. Chcemy skierować tą wodę w większości na przepływ pod Partyzantów.

Radna Urszula Włodarczyk: Czy w planie uwzględniona jest część zniszczonego umocnienia rzeki Soły od mostu kolejowego do ujścia Leśniówki i Leśniówka?

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości: W Planie Zarzadzania Ryzykiem Powodziowym ujęte są tylko inwestycje. To nie są bieżące naprawy, ale Leśniówka w tym projekcie się znalazła. Firma przeprowadzajaca analizę stwierdziła, że na tym odcinku należy przynajmniej podnieść jej brzeg.

Radny Andrzej Bryzek: Mieszkańcy ul. Głowackiego i Wszystkich Świętych będą zapewne zadowoleni z realizacji odwodnienia. Są to wody powierzchniowe, spływające z Kęckiej Górki i ul. Krakowskiej. Za to dziękuję.
Młynówka Czaniecka jest bardzo ważna, jest urządzeniem strategicznym dla miasta Kęty – ciek odbiera wszystkie wody, które spływają od strony Kęckich Gór.
Pytanie dotyczy Młynówki – jaka jest perspektywa dalszego remontu i modernizacji oraz czy są instrukcje, które zapobiegłyby zdarzeniom podtopień w okolicy Młynówki Czanieckiej w okresie zimowym?

Włodzimierz Bujarek – dyrektor Wydziału Środowiska i Przedsiębiorczości: Młynówka Czaniecka jest w 2/3skomunalizowana. Naszym zadaniem było włączyć Młynówkę do Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Mamy więc nadzieję, że będzie można uzyskać środki zewnętrzne na jej modernizację.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...