FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Osoby z naszej historii - Władysław Dziewoński

Chcemy wam pokazać fotografię, która niedawno trafiła do naszych zbiorów. Na zdjęciu widać doktora Władysława Dziewońskiego z uroczym pieskiem rasy terier. Z racji tego, że powszechnie szanowany przez wszystkich doktor zmarł 6 marca 1946 r., chcemy wam przypomnieć kilka faktów z jego życia.

Władysław Dziewoński urodził się 12 czerwca 1872 roku w Dziekanowicach. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim w wieku 27 lat przybył do Kęt i rozpoczął praktykę lekarską pod okiem miejscowego lekarza Karola Dworzańskiego. Angażował się w wiele inicjatyw społecznych. Od 1907 r. był prezesem kęckiego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Bezpłatnie sprawował opiekę nad młodzieżą szkolną. W 1910 roku rozpoczął pracę w Seminarium Nauczycielskim, ucząc higieny. Organizował liczne kursy sanitarne w Kętach. W czasie I wojny światowej pracował w szpitalu cholerycznym w Łagiewnikach. Po wojnie był lekarzem okręgowym, kolejowym i sądowym. Władysław Dziewoński miał również uprawnienia do wykonywania zabiegów dentystycznych. Działał również we władzach miasta, sprawując funkcję radnego, a w latach 1920-21 - burmistrza miasta Kęty.

Z narażeniem własnego życia ratował więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Współpracował z Ruchem Oporu z oddziałem AK „Sosienki” i zdobywał dla nich potrzebne lekarstwa, wypisywał każdą ilość recept. Po II wojnie, za pośrednictwem córki – Wandy Iżyckiej, przekazał miastu willę przy ul. Sobieskiego z przeznaczeniem na Dom Spokojnej Starości

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...