FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Współpraca MDSM i PZ Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach

W dniach 20–25 marca odbyła się kolejna edycja wymiany polsko-niemieckiej „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj”. Organizatorami wymiany są: Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Internationales Forum Bad Liebenzell. Powiatowy Zespół Nr 9 Szkół im. M. Dąbrowskiej w Kętach uczestniczy w wymianie dzięki uprzejmości Olgi Onyszkiewicz, która kieruje Działem Edukacyjno-Programowym w MDSM w Oświęcimiu i co roku zaprasza szkołę do udziału w projekcie.

W tegorocznym, dwuetapowym spotkaniu młodzieży udział wzięły: Justyna Budzowska (1j), Weronika Olejarz (1j), Magdalena Wołoszyn (1j), Klaudia Oboza (2jm). Temat spotkania młodych osób z Polski oraz Niemiec skupiał się tym razem wokół praw dzieci i brzmi: „Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć.” Główne narzędzie wspólnej pracy młodzieży stanowią warsztaty filmowe.

Podczas sześciodniowego spotkania w Oświęcimiu uczestnicy wymiany polsko-niemieckiej analizowali Deklarację Praw Dziecka. Ponadto w trakcie warsztatów edukacyjnych brali udział w historycznym spacerze po mieście, na którym mogli poznać życie oświęcimskich dzieci i młodzieży przed II wojną. Uczestnicy wymiany udali się również z wizytą do Muzeum Żydowskiego, a następnie uczestniczyli w tematycznym zwiedzaniu terenu byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I i obozu zagłady Auschwitz II-Birkenau.
Dla młodzieży przygotowano spotkanie z Lidią Maksymowicz, „dzieckiem Auschwitz”, która opowiedziała o swoich tragicznych przeżyciach w KL Auschwitz. Jednym z punktów programu polskiego była wizyta w krakowskiej dzielnicy Podgórze, gdzie uczestnicy wymiany mieli okazję poznać los dzieci żydowskich w okupowanym Krakowie, zwiedzić Muzeum w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, a także obejrzeć wystawę stałą „Kraków – czas okupacji 1939-1945”.

Warsztaty filmowe, dobór materiałów, prace nad scenariuszem i montażem pod okiem Michała Baranowskiego stanowiły ukoronowanie każdego dnia wymiany. W przedostatnim dniu spotkania młodzież cały swój czas poświęciła na dopracowanie wspólnego dzieła – filmowego reportażu o dzieciach Auschwitz. Zaznaczyć trzeba, że zarówno cała praca nad scenariuszem filmu, jak i dobór zdjęć, materiałów wizualnych oraz dźwiękowych – choć odbywała się pod kierunkiem profesjonalistów – jest autorstwa wszystkich uczestników wymiany polsko-niemieckiej, którzy bardzo pilnie pracowali przez cały tydzień. Jeden z  niemieckich uczestników spotkania, do głębi poruszony tragicznym losem dzieci przebywających w Auschwitz, skomponował muzykę i sam nagrał podkład dźwiękowy do filmu.

Efekt tej wspólnej pracy mogliśmy podziwiać w sobotę 25 marca o godz. 15:00 podczas projekcji reportażu filmowego w wersji polskiej i niemieckiej. Zapraszamy do obejrzenia reportażu na stronie internetowej szkoły www.dabrowska.info.


Projekt zrealizowany został w ramach programu dotacji PNWM „Zachować pamięć” oraz dzięki wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...