FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Jarmark Świętojański pod deszczowym niebem

W minioną niedzielę, 22 października na Rynku w Kętach, w ramach obchodów święta patrona miasta – św. Jana Kantego, odbył się VII Jarmark Świętojański. Wcześniej, w kościele św. św. Małgorzaty i Katarzyny, odprawiona została uroczysta suma odpustowa z procesją z relikwiami Świętego na Rynek i modlitwą pod pomnikiem patrona.

Mimo niepogody, uroczystości zgromadziły licznych mieszkańców i wielu znamienitych gości. Oprócz przedstawicieli władz miasta i gminy, radnych, członków organizacji społecznych, przedstawicieli szkół i innych instytucji obecna była delegacja z miasta Kèty na Węgrzech na czele z burmistrzem Zoltánem Gödrei, delegacja z Kèt na Słowacji z burmistrzem Péterem Molnárem, delegacja z zaprzyjaźnionego Courcelles z Belgii oraz goście z Lwowa i Równego na Ukrainie.

W programie tegorocznego Jarmarku Świętojańskiego znalazło się wiele atrakcji i dla ciała, i dla ducha. Można było wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej z Bulowic, która już wcześniej towarzyszyła w uroczystej procesji na kęcki Rynek, dzieci ze szkół i przedszkoli przybliżały historię 740-letniego miasta i patrona Kęt w krótkich inscenizacjach, prezentowanych w ramach Przeglądu Etiud Teatralnych pt. "Sceny z życia miasta" oraz brały udział  w konkursach i zabawach, nawiązujących zarówno do miasta, jak i jego patrona - św. Jana Kantego.

Na scenie wystąpili także artyści z Ukrainy i Węgier: chór „Serafin” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu – zdobywca zeszłorocznej nagrody Vox Poloniae na festiwalu "Psallite Deo" w Kętach dla najlepszego zespołu zagranicznego, zespół muzyczny „Faustyna” z parafii św. św. Apostołów Piotra i Pawła w Równem na Wołyniu oraz Zespół Śpiewaczy z Kèt na Węgrzech. Wcześniej, w koncercie poprzedzającym sumę odpustową w kęckiej parafii zaśpiewał chór „Kiyovskie Blahochetya” z grekokatolickiego Kościoła św. Andrzeja Apostoła we Lwowie. Zagranicznych muzyków można było już posłuchać podczas pięknego koncertu, który odbył się w sobotę w Domu Kultury w Kętach na zakończenie Ogólnopolskiego Przeglądu Muzycznego w ramach "Psallite Deo Kęty 2017".

Prosto z Krakowa przyjechał do Kęt Zespół Muzyki Dawnej MINSTRELE ze Szkoły Muzycznej I st. Im. Mjr. Hieronima Baranowskiego, wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Witkowice.

Zmarzniętych gości rozgrzewały panie z gminnych Kół Gospodyń Wiejskich, serwując do swoich pysznych wypieków gorącą kawę i herbatę oraz specjały domowej kuchni. Wypełniony kramami Rynek zachęcał do zaopatrzenia się w rękodzielnicze cudeńka i posmakowania lokalnych przysmaków. Do kupienia były także wydawnictwa i pamiątki, związane z obchodzonym 740-leciem miasta i 250. rocznicą kanonizacji św. Jana Kantego, a kęckie muzeum zapraszało do zwiedzania ekspozycji stałej i wystawy czasowej „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

Kęczanie po raz kolejny udowodnili, że nawet w czasie deszczu potrafią się dobrze bawić i miło spędzić czas we wspólnym gronie. Zapraszamy do fotogalerii.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...