FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Zapraszamy do muzeum 11 listopada

Już w tę sobotę, 11 listopada, będziemy obchodzić 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach zaprasza w ten szczególny dzień na zwiedzanie ekspozycji stałej oraz wystawy czasowej, „Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta”.

W sobotę 11 listopada placówka będzie czynna w godz. 12.00-16.00. Wstęp wolny.

 

O wystawie Kęty 740. Historyczne fundamenty miasta

Zorganizowana z rozmachem wystawa obejmuje dwa tematy. Pierwszy nawiązuje do obchodzonego w tym roku jubileuszu 740-lecia Kęt i pokazuje początki miasta. Punktem wyjścia jest oczywiście dokument podpisany w 1277, w którym książę Władysław opolski potwierdza sprzedaż kęckiego wójtostwa. Zwiedzający mają więc okazję przyjrzeć się Kętom, które swą współczesną strukturę urbanistyczną (w centralnej części) zyskały już w średniowieczu. Wciąż można podziwiać w muzeum jedyny zachowany do dziś, oryginalny dokument lokacyjny z 1391 r., nadający mieszkańcom znad Soły prawa magdeburskie.

W drugiej części wystawa koncentruje się na innym ważnym jubileuszu – 150-lecia odnowienia samorządu terytorialnego w ramach zaprowadzenia tzw. autonomii galicyjskiej. - Ponowna analiza źródeł i żarliwe dyskusje prowadzone w trakcie prac nad wystawą doprowadziły pracowników do nowych wniosków i zmusiły nas do zweryfikowania naszej wiedzy dotyczącej historii miasta – mówi dyrektor Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach Marta Tylza-Janosz. – Odkrycie goniło odkrycie. Udało się nam odtworzyć m.in. mapę budynków, w których władze miejskie sprawowały swe urzędy, zlokalizowaliśmy mnóstwo domów rodzinnych kęckich włodarzy. Wystawa przedstawia najważniejsze aspekty funkcjonowania miasta w przeszłości – dodaje. Zaaranżowany gabinet kęckiego burmistrza z początku XX wieku jest niewątpliwie jednym z najokazalszych elementów tej części wystawy. A z myślą o młodszych i tych żądnych zabawy zwiedzających Muzeum przygotowało kilka stanowisk interaktywnych, na których trzeba zmierzyć się z układaniem mapy, poszczególnych kamienic Rynku oraz herbu miasta według wzorów obowiązujących w różnych epokach.

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...