FACEBOOK...

Komentowane artykuły...

Baśniowe opowieści dla Babci i Dziadka

19 stycznia odbyła się druga prezentacja spektaklu pt. „Baśniowe opowieści – wielkie zamieszanie” przedstawiona przez Amatorską Grupę Teatralną „Florki”, działającą przy Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej Ochotniczej Straży Pożarnej w Malcu.

Jak mówili sami aktorzy, trema była niemała, a skład widowni nie poprawiał sytuacji. Na spektakl zaproszone zostały babicie i dziadkowie młodych druhów z okazji ich zbliżającego się święta.

Swoją obecnością zaszczycili młodych druhów również komendant miejsko-gminny ZOSP RP OG Gminy Kęty - Józef Szafran oraz prezes honorowy OSP Malec - Antoni Wadoń.

Ostatecznie wszystko przebiegło według scenariusza, a na koniec przy kawie w formie prezentacji młodzież przedstawiła przegląd swojej zeszłorocznej działalności.

 

Dzień Babci i Dziadka – jak to się zaczęło?

Dzień Babci

W Polsce pomysł na ustanowienie takiego dnia w kalendarzu narodził się w 1964 r w redakcji tygodnika „Kobieta i Życie”. Rok później, 21 stycznia 1965 roku, w Poznaniu wystąpić miała Mieczysława Ćwiklińska -  legenda polskiego kina i teatru. To była data jej 85. urodzin, a w wystawianej wtedy sztuce pt. „Drzewa umierają stojąc” pani Mieczysława wcieliła się w postać babci.

Redakcja „Expressu Poznańskiego”, wręczając jej tort i kwiaty, poinformowała zaskoczoną aktorkę, że poznaniacy właśnie obchodzą Dzień Babci.  Później pomysł podchwycił stołeczny „Express Wieczorny”.

W Hiszpanii dzień ten przypada 26 lipca, we Włoszech 2 października, we Francji jest to święto ruchome, obchodzone w pierwszą niedzielę marca natomiast w Wielkiej Brytanii w pierwszą niedzielę października.

Dzień Dziadka

Historia Dnia Dziadka wywodzi się od Dnia Babci, jednak pomyślano o nim nieco później,  bo dopiero w roku 1978. Oficjalnie jednak Dzień Dziadka wpisano w kalendarz po trzech latach, gdzie pod datą 22 stycznia widnieje do dziś.

Święto to przywędrowało do nas ze Stanów Zjednoczonych. Tam jednak Dzień Babci i Dzień Dziadka świętuje się wspólnie. Amerykanie nie mają też stałej daty obchodów Dnia Dziadków (czyli Babci i Dziadka). Przypada on zwykle 9 lub 10 września. Ustanowienie go, nasi sąsiedzi zza oceanu zawdzięczają mieszkance Wirginii Zachodniej, która apelowała, by osoby starsze wreszcie zostały docenione. Święto Dziadków obchodzi się również w Holandii i tam też nie ma dla niego stałej daty. Brazylijczycy natomiast składają swoim dziadkom życzenia w lipcu, a Meksykanie w czerwcu. Ciekawostką jest Japonia, w której to Dnia Babci i Dziadka nie obchodzi się wcale. W zamian za to Japończycy mają Dzień Szacunku dla Wieku obchodzony we wrześniu od 1996 roku.

Pełna galeria zdjęć z Dnia Babci i Dziadka MDP Malec:
https://www.facebook.com/pg/ospmalec/photos/?tab=album&album_id=869222179914203

 

Komentarze

Tutaj możesz zostawić komentarz aby to zrobić musisz być zalogowany. Możesz to zrobić tutaj...